אותה גברת בשינוי אדרת: האמת על טבק לגלגול, להרחה או ללעיסה

מאת: מכון אברהמסון
|
זמן קריאה: 4:15 דק'

לצד המיתולוגיה היוונית ואגדות הרוק-אנד-רול – עולם הטבק עשיר באינספור מיתוסים משלו. החל מתפיסות מוטעות לגבי "לקיחה לריאות" ועד לאמונות שגויות סביב נרגילות וסיגריות אלקטרוניות. אפשר להבין היטב את המיתוסים הללו: התפיסות המוטעות שאנו מכירים משמשות להצדקת הרגלים שפוגעים בבריאותנו. קל להשלים מיתוס – גם אם הוא לא מבוסס – אם הוא עוזר להרגיע את החששות המוצקים שלנו.

עולם שלם של מיתוסים התפתח סביב טבק לגלגול או ללעיסה. רבים טוענים שמוצרי טבק כאלו אינם מזיקים כלל לבריאות – או שאולי הם מזיקים לה פחות. למעשה, יש מי שהחלו לשווק את המוצרים הללו בתור "אלטרנטיבה בריאה" לסיגריות הרגילות והמוכרות. לכן חשוב להדגיש עובדה חשובה בסיסית:

אם זה מריח כמו טבק, נראה כמו טבק וכתוב על זה "טבק" – זה מזיק כמו טבק.

התפיסה השגויה סביב הטבק לגלגול ממשיכה להסתובב בינינו, למרות שההסתדרות הרפואית קבעה כבר שטבק לגלגול מסוכן אפילו יותר מסיגריות רגילות. בדו"ח שפורסם בינואר 2019 דרשו בהסתדרות הרפואית להשוות בין המס על סיגריות רגילות למס על טבק לגלגול – בטענה כי "פער המס גורם למעשנים לחשוב בטעות שהגלגול בטוח יותר".

"הטבק לגלגול עלול לגרום נזק רב יותר מסיגריות עקב היעדר אחידות הגלגול והקושי הגדול יותר בהפסקת העישון", נכתב אז בחוות הדעת של ההסתדרות הרפואית – עליה חתמו פרופ' נדב דוידוביץ', ד"ר יעל בר-זאב ופרופ' חגי לוין. "בעוד שבסיגריות המיוצרות במפעל קיימת אחידות מסוימת במשקל הטבק, צפיפותו, חדירת הנייר והיבטים נוספים, בסיגריה המגולגלת באופן עצמאי המשתמש יכול לשלוט על חלק מהפרמטרים. כתוצאה מכך, יכולה להיות שונות גדולה יותר בכמות הניקוטין והרעלים הנפלטים למעשן ולסביבתו".

במחקרים שנערכו בנורווגיה – ונכללו גם הם בחוות הדעת – נמצא כי צרכני טבק לגלול סובלים מסיכון כפול לחלות בסרטן ריאות בהשוואה למעשני הסיגריות הרגילות. מחקרים אלו מצאו גם סיכון מוגבר לחלות בסרטני הפה, הלוע, הלרניקס והוושט – וכי מעשני הטבק לגלגול הם בעלי סיכון גבוה יותר להתמכר לניקוטין וסיכוי נמוך יותר להיגמל מעישון.

גם מאמר שפורסם ב-British Medical Journal בפברואר 2014 טען כי השימוש בטבק לגלגול הוא לכל הפחות מסוכן כמו השימוש בסיגריות רגילות. לפי המאמר, ריכוז החומרים הממכרים בטבק לגלגול נוטה להיות גבוה יותר מאשר בסיגריות רגילות.

קביעה דומה פורסמה גם בפרסומים רשמיים של ה-NHS, מערכת הבריאות הממלכתית בבריטניה. ב-NHS מצאו כי למרות הדימוי הציבורי המקובל של מוצרי הטבק לגלגול – כל סיגריה מגולגלת כוללת כ-7,000 כימיקלים רעילים. רבים מהחומרים הללו הם רעלנים מסרטנים או רעילים במיוחד, בהם אמוניה (שנפוצה בחומרי ניקיון עוצמתיים במיוחד), בנזן (שמשמש כחומר בעירה בדלק) וציאניד (אחד הרעלים המסוכנים ביותר בטבע).

חיסרון נוסף של הטבק לגלגול הוא הנטייה של מעשנים מסוימים להימנע מהשימוש בפילטר – או הנחה לא אטומה של הפילטר בתוך הסיגריה המגולגלת. סיגריות מגולגלות מכילות לרוב גם כמות גבוהה יותר של ניקוטין – החומר הממכר והמסוכן הנפוץ בסיגריות. לכן הסיגריות המגולגלות נוטות להיות ממכרות יותר – וגורמות להישנות גבוהה יותר של מחלת הסרטן על סוגיה השונים.

ניתן למנות מספר טענות נפוצות ושגויות שגורמות לאנשים להשתכנע שטבק לגלגול הוא אלטרנטיבה טובה לסיגריות רגילות:

  • רכיבים טובים יותר בטבק לגלגול – בהשוואה לטבק בסיגריות רגילות.
  • איכות גבוהה יותר של הטבק בסיגריות מגולגלות.
  • תדירות עישון נמוכה יותר – זאת מכיוון שהמעשן צריך להכין באופן ידני כל סיגריה מגולגלת לפני שהוא יכול לעשן אותה.

אולם שלושת המיתוסים הללו שגויים. סיגריות מגולגלות ממכרות לפחות כמו סיגריות רגילות – אם לא יותר. שני סוגי הסיגריות מכילים את אותו הטבק – ואת אותו ניקוטין ממכר. מחקרים מסוימים, כאמור, אפילו מראים ששיעור הניקוטין בסיגריות מגולגלות גבוה יותר מאשר בסיגריות רגילות.

הטבק לגלגול אינו טבעי או איכותי יותר מטבק בסיגריות רגילות. זו טענה שקרית שהפיצו ככל הנראה החברות המשווקות מוצרי טבק לגלגול – בלי שום ביסוס עובדתי או מדעי. האמת היא, כאמור, שבכל סיגריה מגולגלת יש אלפי רעלנים וחומרים מסרטנים – לפחות כמו בסיגריה רגילה.

סיגריות מגולגלות ממכרות יותר מסיגריות רגילות. לפחות התפיסה המקובלת, אין שום יתרון בסיגריות מגולגלות מבחינת הנטייה להתמכרות – וככל הנראה הן אפילו ממכרות יותר. הזמן שנדרש להכין סיגריה מגולגלת לא מסייע להתגברות על ההתמכרות – כיוון שההתמכרות לעישון היא פיזיולוגית והאדם המעשן מפתח תלות גופנית בניקוטין.

בשנים האחרונות חדרו לארץ גם מוצרי טבק להרחה, ללעיסה או למציצה. מדובר בגרסה מיובשת וטחונה של טבק – שאותה ניתן לצרוך באמצעות שאיפה לתוך תעלות האף (הסנפה) או באמצעות מציצה של טבליות מתחת ללשון. כך הניקוטין נספג בגוף דרך קולטנים באף או בתוך הפה.

טבק להרחה הוא לא רק מוצר ממכר במיוחד – אלא גם מסוכן ביותר. הניקוטין בטבק להרחה זהה בדיוק לניקוטין בסיגריות – כך שההתמכרות הפיזיולוגית אצל צרכן הטבק מתפתחת באופן זהה. רבים חושבים שטבק להרחה הוא פתרון מסוכן פחות מטבק לעישון, אבל מחקרים מראים כי טבק להרחה מגדיל את הסיכון לחלות במספר סוגי סרטן. בהם סרטן האף והסינוסים, סרטני הפה, סרטן הוושט וסרטן הלבלב.

למעשה, טבק להרחה מגדיל גם את הסיכון למחלות ובעיות בריאותיות אחרות, בהן: לחץ דם גבוה, מחלות לב, התקפי לב, שבץ מוחי – ופגיעה בעובר במקרה של נשים בהיריון.

במרכז הרפואי הבינלאומי מאיו קליניק מצאו כי במוצרי טבק להרחה, ללעיסה או למציצה ניתן למצוא לפחות 28 כימיקלים שונים – שקיימים בטבק עצמו או מתווספים אליו כחלק מהליך הייצור – שנחשבים למסרטנים. לפי מאיו קליניק, מוצרי טבק ללא עישון טומנים בחובם מספר סיכונים משמעותיים:

  • סרטן
  • התמכרות
  • פצעים בפה
  • מחלות לב
  • מחלות שיניים
  • סיכון לנשים בהיריון
  • הרעלת ילדים

גם באוניברסיטת סטנפורד בדקו שורת טעויות נפוצות במוצרי טבק ללא עישון – והפריכו את כולן. המחקר בסטנפורד הבהיר כי טבק ללא עישון מזיק בדיוק כמו טבק לעישון, כי הוא מגדיל בצורה דומה את הסיכון לחלות בסרטן וכי גם לניקוטין בצורתו הטהורה יש חסרונות בריאותיים משמעותיים מאוד.

בסופו של דבר, כשאנחנו מדברים על מוצרים שמכילים ניקוטין – אין אלטרנטיבה בטוחה. הניקוטין עצמו הוא חומר מסוכן ביותר – ובתהליך הייצור של מוצרי הטבק השונים נוספים אליו אלפי חומרים רעילים ומסרטנים. קשה לקטוע התמכרות פיזיולוגית ופסיכולוגית לניקוטין ולעישון – אך לשיטה של מכון אברהמסון יש יותר מ-90 אחוזי הצלחה בגמילה מעישון. במקום לחפש אלטרנטיבה בריאה ובלתי-אפשרית – צריך לשים פעם אחת ולתמיד סוף להתמכרות.

גמילה מעישוןגמילה מפחמימות
9933*
נתקשר ונסביר איך השיטה תעזור לך 2 שאלות ואנחנו איתך
גמילה מעישוןגמילה מפחמימות