שיטות שונות לגמילה מאלכוהול

מאת: מכון אברהמסון
|
זמן קריאה: 3:53

התמודדות עם התמכרות לצריכת אלכוהול היא קשה וממושכת. נזקי האלכוהול רבים ומשפיעים עלינו גם ברמה הגופנית, גם ברמה הנפשית וגם ברמה החברתית והמקצועית. כתוצאה מכך, רבים פונים – ובצדק – לפתרונות של גמילה מאלכוהול.

נתחיל ונאמר שאין ספק שגמילה מאלכוהול היא הפתרון הרצוי – ואין אדם שלא מסוגל להיגמל מהמשקאות המרים. זה נמצא בידינו.

מעבר לכך, כל שיטת גמילה היא לגיטימית – בהנחה שהיא לא מסכנת את המטופל ולא עוברת על החוק. אנשים שונים יצליחו להיגמל בדרכים שונות – והמטרה היא שכל אדם ימצא את השיטה שמתאימה לו. לצורך כך, סיכמנו עבורכם מגוון שיטות שונות לגמילה מאלכוהול – עם היתרונות והחסרונות של כל אחת מהן.

גמילה מאלכוהול לבד

זוהי כנראה שיטת הגמילה הפשוטה ביותר – גמילה מאלכוהול בבית בכוחות עצמנו. היתרון הוא כמובן היכולת להיגמל בעצמנו ללא עזרה חיצונית וללא הוצאה כלשהי. החסרון הברור של גמילה עצמאית מאלכוהול הוא העובדה שמה שפשוט – לא תמיד קל. התמכרות לאלכוהול היא קשה ומערבת תלות גופנית – כך שלא כולנו מסוגלים להיגמל מאלכוהול ללא עזרה. נציין שאין שום בושה או בעיה בקבלת עזרה – ורוב גדול של המכורים נזקקים לסיוע חיצוני בשיטות גמילה שונות.

מכון גמילה מאלכוהול

למכוני גמילה מאלכוהול (או מחומרים ממכרים אחרים) ישנם אחוזי הצלחה גבוהים ביותר. מכונים אלו יוצרים סביבה מבוקרת ובונים מכלול שלם של פתרונות למיגור ההתמכרות. הבעיה המרכזית של מכוני הגמילה האלו היא שהם מהווים "פתרון אחרון". מכוני גמילה לא משתלבים עם אורח החיים הרגיל שלנו והם עושים שימוש באמצעים די קיצוניים. זהו פתרון מומלץ רק למי שניסה כבר שיטות גמילה אחרות ללא הצלחה. סוג אחר של מכון גמילה הוא אשפוזית גמילה מאלכוהול – שלה יתרונות וחסרונות דומים.

תרופה נגד אלכוהול

נלטרקסון היא תרופה שאושרה בשנות ה-90 והוכחה במחקרים כמסייעת להפחתת ההתמכרות לאלכוהול. היתרון של השימוש בתרופה הוא העובדה שזהו פתרון "כימי" שלא מחייב אותנו להתאמץ או להפעיל את כוח הרצון שלנו. החסרון הוא שנלטרקסון לא מסייעת לכל האנשים באוכלוסייה – וככל הנראה מאפשרת רק להפחית את כמויות האלכוהול ולא להשיג גמילה מלאה מהחומר.

היפנוזה נגד אלכוהול

היפנוזה היא פתרון שמסייע למכורים שונים להיפטר מההתמכרות. יש מי שמדווחים על טיפול מוצלח בהתמכרות באמצעות היפנוזה – אך אחרים אינם מצליחים להיגמל מאלכוהול בשיטה זו. מחקרים אחרים חולקים על האפקטיביות של היפנוזה.

 

פסיכותרפיה לגמילה מאלכוהול

טיפול פסיכולוגי יכול לסייע גם לגמילה מאלכוהול, באמצעות ניתוח דפוסי המחשבה שלנו והמניעים הפסיכולוגיים שלנו. חשוב לזכור שפתרון זה אינו מתאים לכולם – ועשוי לדרוש זמן רב עד להשגת תוצאות.

גמילה מאלכוהול בכפייה

גמילה מאלכוהול בכפייה אינה פתרון שאנו פוגשים הרבה – בשל הפגיעה בזכויותיו של המטופל. פתרון זה עשוי להתאים אך ורק במצבים מסכני חיים שבהם ללא גמילה מכפייה המטופל עלול להיפגע בטווח המיידי.

טיפול קבוצתי לגמילה מאלכוהול

ישנם טיפולים קבוצתיים שונים לגמילה מאלכוהול, שמנסים להשתמש בכוחה החברתי של הקבוצה כדי לסייע לחבריה להיגמל. פתרון זה עשוי להשתלב עם שיטות גמילה אחרות – אך ללא טיפול בדחף לשתות עלול להיכשל. זה נכון גם לגבי אימון אישי (קואצ'ינג) לגמילה מאלכוהול – שמתאים יותר כפתרון מלווה לשיטת גמילה אחרת.

תוכנית 12 הצעדים לגמילה מאלכוהול

שיטת גמילה באמצעות 12 הצעדים היא מן שיטות הגמילה המפורסמות ביותר, בין היתר כי היא מופיעה בסרטים וסדרות טלוויזיה רבים. אולם זוהי שיטה שנויה במחלוקת ומחקרים רבים מראים כי היא אינה אפקטיבית. בנוסף, ישנה ביקורת על המימדים הדתיים של השיטה שמקורם בתפיסה נוצרית – ועשויים שלא להתאים לאתאיסטים או ליהודים מסורתיים.

שיטת אברהמסון לגמילה מאלכוהול

מכון אברהמסון מוביל את תחום הגמילה מהתמכרויות בישראל כבר יותר מ-36 שנים, זאת באמצעות שיטה ייחודית וטבעית שפותחה במכון.

זוהי שיטת גמילה עם למעלה מ-90 אחוזי הצלחה – שמתבססת על טיפול טבעי להורדת הדחף לשתות. כלומר, טיפול בשורש הבעיה. בניגוד לשיטות אחרות, שיטת אברהמסון משיגה תוצאות כבר בפרק זמן קצר – והיא אף כוללת ליווי ארוך טווח של כשנה לצורך סיוע למטופלים.

9933*
נתקשר ונסביר איך השיטה תעזור לך 2 שאלות ואנחנו איתך
גמילה מעישוןגמילה מפחמימות