עישון פסיבי: כל מה שצריך לדעת

מאת: מכון אברהמסון
|
זמן קריאה: 3:43 דק'

כאשר אנחנו חושבים על עישון, הדבר הראשון שעולה לנו לראש הוא אותו אדם שמדליק סיגריה ולוקח שאיפה ארוכה אל הריאות. זה נכון שמרבית נזקי העישון יהיו בקרב המעשנים – אבל חשוב לזכור גם קבוצה גדולה נוספת: אלו שנחשפים לעישון פסיבי.

בהגדרה, עישון פסיבי קורה כאשר אדם שאינו מעשן שואף עשן סיגריות שנמצא בסביבתו. אם אנחנו נמצאים בחדר סגור ומדליקים סיגריה ליד אדם אחר – הוא ישאף ללא רצונו את עשן הסיגריות שלנו. הכימיקלים הרעילים שנמצאים בכל סיגריה ישפיעו למרבה הצער גם עלינו.

אנו נחשפים לתופעת העישון הפסיבי במגוון מקרים שונים. בין היתר, ילדים להורים מעשנים סובלים מעישון פסיבי בתדירות גבוהה. שכנים בבתי דירות או בבתים פרטיים עלולים להיפגע מעישון פסיבי במרפסת או בחצר צמודה. עישון פסיבי עלול לקרות גם במסגרות חברתיות – כך למשל אם מישהו מדליק סיגריה במשרד, במסעדה או בבר. בהקשר הזה, עישון פסיבי קורה לעיתים גם בחבורות של בני נוער – ועשוי לקרות לכל אחד בשטחים ציבוריים.

מה הם נזקי העישון הפסיבי? בשורה התחתונה, לעישון פסיבי נזקים דומים מאוד ואולי אף זהים לעישון רגיל (גם אם בהיקף פחות). אחרי הכל, אותם כימיקלים רעילים ומסרטנים שנמצאים בסיגריה נשאפים לריאותיהם של המעשנים הפסיבים.

ניתן להצביע על עלייה חדה בסיכון לסרטן ריאות, להתקפי לב ולאירועים מוחיים בקרב אנשים שנחשפים בצורה ממושכת לעישון פסיבי. בני זוג של אנשים מעשנים סובלים מעלייה של עשרות אחוזים בהישנות מקרי סרטן הריאות – וגם ארגון הבריאות העולמי הצביע על זינוק של 25 אחוז בתחלואת הסרטן בקרב מעשנים פסיביים.

כדאי לזכור שעישון פסיבי לא מוגבל רק לסיגריות אלקטרוניות. גם צריכת נרגילה או סיגריה אלקטרונית מפזרת באוויר חומרים רעילים ומסרטנים. בנוסף, גם עישון ג'וינטים של גראס גורמים לעישון פסיבי בקרב אנשים בסביבה – ומחקרים מראים שגם לעישון פסיבי של גראס יש נזקים בריאותיים שמסבים נזק למערכת הנשימה. למעשה, עישון פסיבי של גראס עשוי אפילו להכשיל בדיקת סמים.

אחת התופעות העצובות ביותר היא עישון פסיבי בהריון. זוהי תופעה ללא הרבה מודעות ציבורית, ונשים רבות כלל אינן מודעות לכך שעישון פסיבי עלול לפגוע במהלך ההריון. למעשה, מחקרים מראים שעישון פסיבי בתקופת ההיריון מעלה בכ-25 אחוזים את הסיכון ללידת מת וב-13 אחוזים את הסיכון להיוולדות תינוק עם פגמים. מחקרים אחרים מראים שגם עישון פסיבי של מריחואנה בזמן הריון מזיק לעובר.

עישון פסיבי מזיק גם לכלבים, לחתולים ולחיות בית אחרות. עשן הסיגריות מגיע גם לריאותיהם – ובשל גוף הקטן יחסית, הם אף סובלים מתופעות לוואי מזיקות יותר מבני אדם. חתולים נפגעים במיוחד מעישון פסיבי כיוון שהם מלקקים ומנקים את פרוותם – וכך מכניסים עוד ועוד רעלים אל תוך מערכות גופם.

במובנים מסוימים, עישון פסיבי גרוע יותר מעישון רגיל. זאת בשל העובדה שהמעשן הפסיבי לא בחר להכניס את עשן הסיגריה אל גופו – וכן כי במקרים רבים הוא אינו מודע לכמות עשן הסיגריות שהוא צורך. כמו כן, עישון פסיבי פוגע בעיקר בחסרי ישע כמו ילדים, ונזקי העישון חמורים יותר בקרב ילדים.

מנגד, אם אתם חושפים את סביבתכם לעישון כפוי – זכרו כי חובתכם המוסרית הבסיסית היא לשמור עליהם ולהגן עליהם מהעישון שלכם. הקפידו לא לעשן בחללים סגורים עם אנשים אחרים ולדאוג שעשן הסיגריות לא יגיע אל אנשים בקרבתכם. מעבר לכך, הכרת נזקי העישון הפסיבי עשויה להיות צעד ראשון בדרך לגמילה מעישון ולהתחלת חיים בריאים וחופשיים מרעלים וסיגריות.

נסכם ונאמר שעישון פסיבי הוא לא גזירת גורל. אם אתם נחפשים כדרך קבע לעישון פאסיבי בסביבתכם, דעו שזכותכם לבקש שלא יעשנו לידכם. זוהי חובתם המוסרית של המעשנים – ויש גם חוק שמגבה אתכם.

גמילה מעישוןגמילה מפחמימות
9933*
נתקשר ונסביר איך השיטה תעזור לך 2 שאלות ואנחנו איתך
גמילה מעישוןגמילה מפחמימות