עישון וקורונה

מאת: מכון אברהמסון
|
זמן קריאה: 6

כבר בפברואר השנה התחילה להתגבר לה מגמה מפתיעה של חיפוש אחר הקשר בין עישון וקורונה…

סביר להניח שרבים מהמעשנים הסיקו, בצדק, שיש בעישון סכנה ממשית לחייהם במיוחד בתקופת הקורונה, היות והעישון מגביר פי 2.4 את הסיכון ללקות במחלה קשה ולהזדקק להנשמה בעקבות הידבקות בנגיף ה-COVID-19.

אבל ההפתעה הגדולה הכתה במדינה כשכתבות מטעות, תחת הכותרת "מחקר ישראלי מעלה את הצורך בבדיקת הקשר בין עישון וקורונה", פורסמו במעריב ובג'רוזלם פוסט בהפרש של חודש.

זינוק במספר המעשנים בתקופת גל הקורונה הראשון

מסתבר שלגל הקורונה הראשון היו שתי השפעות סותרות, בכל הנוגע לשיעור המעשנים בארץ וליחס כלפי העישון.

מצד אחד, סקר של האגודה למלחמה בסרטן העלה כי בתקופת הגל הראשון של מגפת הקורונה 51% מהמעשנים בישראל בין הגילאים 18 ל-24 שנים שקלו להפסיק לעשן.

מצד שני, כ-12% מהציבור בארץ דיווחו שחזרו בתקופה זו לעשן ואף יותר מאשר לפני כן, ובקרב בני נוער בגילאי 15-17 אף חלה עליה מטאורית בשיעור של 33% במספר המעשנים.

אם לא די בכך, הרי שמגמת העלייה במספר המעשנים שנבדקה בסקר הייתה אף חמורה יותר בגילאי 22-24, בהם נרשם גידול של 51% במספר המעשנים, ביחס לשנתיים החולפות.

קורונה, סיגריות ו'פייק ניוז'

במקביל למגמת העלייה בשיעור המעשנים בחברה הישראלית בתקופת הגל הראשון, החלו בתקשורת לקדם מספר כתבות שתמכו בסגולות שיש לכאורה לניקוטין, שכביכול מגן על המעשן מפני הידבקות בקורונה.

אחד המחקרים המפוקפקים שפורסמו, הגיע למסקנה האומללה לפיה לא זו בלבד שהעישון מגן מפני הידבקות בקורונה, אלא שלמעשנים שהפסיקו לעשן סיכוי נמוך יותר ללקות במחלה.

עוד פורסמה השערה בלתי מבוססת לחלוטין, לפיה ייתכן שהניקוטין חוסם את כניסת נגיף הקורונה לתאי הגוף.
המסקנות המופרכות הללו הוסקו אך ורק בעקבות נתונים סטטיסטיים לפיהם שיעור המעשנים בקרב נדבקי הקורונה נמוך ביחס לשיעורם באוכלוסייה הכללית.

הכתבה שדיווחו על תוצאות המחקר המפוקפק, צברה תאוצה והגיעה גם לאתרים בחו"ל – ומיד עם פרסומה הופנתה אצבע מאשימה אל עבר החוקרים, אשר התבססו על מתאם במקום על סיבתיות מוכחת, והציגו מידע לא מדויק.

תגובות הרופאים: הממצאים המופרכים, העישון הורג

התגובות השליליות על מסקנותיהם המופרכות של החוקרים לא איחרו לבוא, ואף גברו והלכו מאז פרסומו.

כך, מטעם מאיגוד רופאי הציבור נמסר כי הפרסומים מטעים, מבוססים על שיטות בלתי מדויקות לאיסוף מידע, חסרים בתיקים הרפואיים, דיווחים שגויים של נבדקים שהפסיקו לעשן רק לאחרונה והעידו על עצמם כלא מעשנים, וניתוח רשלני לכאורה של התוצאות.

לדברי הרופאים בישראל, המובאים מטעם איגוד רופאי הציבור ופורסמו באתר הרשמי של איגוד רופאי בריאות הציבור בישראל, העישון גורם למחלות רקע שמגבירות משמעותית את הסיכון לפתח תחלואה קשה במקרה של הידבקות בנגיף הקורונה.

בנוסף, הרופאים גם מזכירים לכולנו כי מה שברור מעל לכל צל של ספק הוא שהעישון הורג, ובאופן יותר מדויק, 8,000 אנשים מתים מעישון סיגריות מדי שנה בישראל, נתון גבוה בהרבה משיעורי התמותה בעקבות הקורונה.

לדבריהם, אחד מכל שני מעשנים בממוצע נפטר כתוצאה מנזקי העישון, מה שממחיש את חומרת הסכנה והנזקים הטמונים בסיגריות.

למעשנים שנדבקים בקורונה סיכון גבוה פי 2.4 לתחלואה קשה והנשמה

עישון מזיק לתפקוד הריאות, מעלה את הסיכון לסרטן הריאות ולמחלות ריאה חסימתיות כמו אמפיזמה (נפחת) ואף מפחית את יעילות פעילותה של מערכת החיסון.

לכן, מעשנים חשופים יותר להידבקות בשלל מחוללי מחלות בדרכי הנשימה, וכן נמצא במחקרים כי הסיכון שלהם ללקות בשפעת כפול ביחס ללא מעשנים.

מחקרים הוכיחו גם כי מעשנים נמצאים ברמת סיכון גבוהה יותר ללקות בסיבוכי מחלת השפעת, ובאשר לנגיפים ממשפחת הקורונה, כמו נגיף ה-MERS, נמצא כי למעשנים סיכון גבוה פי 2.5 לתמותה.

זאת ועוד: נתונים שהגיעו מבתי החולים אשר במחוז חוביי בסין, שם התפרצה הקורונה לראשונה, מעידים על כך שמעשנים נמצאים בסיכון גבוה יותר לתחלואה קשה ולמוות כתוצאה מהידבקות בנגיף הקורונה.

כך, מחקר מדעי מבוקר, שכלל 1099 נבדקים אשר טופלו ב-552 בתי חולים ברחבי סין, מצא כי מעשנים שנדבקו בקורונה סבלו מסיכון הגבוה פי 2.4 לפיתוח תחלואה קשה ולהזדקקות להנשמה, ביחס ללא מעשנים.

ארגון הבריאות העולמי: עישון מגביר את הסיכון לתחלואה קשה ומוות מקורונה

עמדתו של ארגון הבריאות העולמי מציינת כי העישון ומוצריו הורגים למעלה משמונה מיליון בני אדם מדי שנה ברחבי העולם, וכ-1.2 מיליון מעשנים פאסיביים.

בארגון הבריאות העולמי מזכירים לציבור המעשנים כי הפסקת העישון מאפשרת בתוך 20 דקות בלבד ירידה בלחץ הדם ובקצב הדופק, ובתוך 12 שעות ירידה ברמת הפחמן החד חמצני בדם.

כעבור 2-12 שבועות ממועד הפסקת העישון, ניתן ליהנות משיפור בתפקודי הריאות ובזרימת הדם, ולאחר חודש עד תשעה חודשים – מפסיקים השיעול וקוצר הנשימה.

לדברי הגורמים המקצועיים בארגון הבריאות העולמי, מעשנים שנדבקים בנגיף הקורונה מועדים יותר לפתח תחלואה קשה בהשוואה ללא מעשנים.

זאת לאור העובדה כי עישון מהווה גורם סיכון מוכח לזיהומים בדרכי הנשימה, ואף מגביר את חומרת התבטאותן של מחלות ריאה אחרות בהן לוקה המעשן.

עוד מפחית העישון את תגובתו החיסונית של הגוף למחוללי מחלה לרבות נגיף הקורונה, ומהווה סיכון למחלות כרוניות כמו סרטן, סוכרת, מחלות ריאה, לב וכלי דם, שבתורן מציבות את המעשנים ברמת סיכון גבוהה יותר לפיתוח תחלואה קשה וסיבוכים.

למעשני סיגריות אלקטרוניות סיכון גבוה פי 5-7 להידבק בקורונה

מחקר שנערך בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת סטנפורד מעלה כי עישון סיגריות אלקטרוניות ושימוש במוצרי עישון אחרים כדוגמת מכשירי אידוי לטבק, מעלים את הסיכון להידבקות בקורונה פי חמישה עד שבעה ביחס ללא מעשנים.

המחקר שנערך היה מקיף ביותר, וכלל 4,351 נבדקים בגילאי 13 עד 24, תושביהן של כל חמישים מדינותיה של ארצות הברית.
בעקבות המחקר, רופאים בכירים לרפואת ילדים ציינו, כי למרות שבני נוער ומבוגרים צעירים טועים לראות את עצמם כחסינים למחלת

הקורונה, השימוש בסיגריות אלקטרוניות מציב אותם ברמת סיכון גבוהה ומידית להידבקות בנגיף.

גם עישון נרגילה נכלל בין שיטות צריכת הטבק שמזיקות למערכת החיסון ולריאות, ומסכנות את המעשן בהידבקות במחלת הקורונה, פיתוח תחלואה קשה והזדקקות להנשמה.

כך, אחד החולים הקשים הראשונים בקורונה בארץ, אשר נזקק להרדמה ולהנשמה במהלך אשפוזו על אף גילו הצעיר (38), היה מעשן נרגילה כבד.

עשן הסיגריות העשיר בפחמן חד חמצני כרוך בנזקים בריאותיים חמורים ומסכני חיים

עם כל הכבוד להשפעות הקורונה ומעבר למחקרים החדשים בנושא, צריך לזכור את מה שכבר ידוע שנים – העובדה ששאיפת פחמן חד חמצני, שנפלט בעת שריפת הטבק, גורמת לנזקים חמורים ומסכני-חיים באופן מוכח.

הפחמן החד חמצני הוא למעשה גז רעיל, אשר נקשר לחמצן ביעילות הגבוהה פי ארבע ביחס להמוגלובין.

כתוצאה מכך, שאיפת עשן הסיגריות העשיר בפחמן חד חמצני גורמת להפחתה ניכרת באספקת הדם לרקמות הגוף השונות, לרבות שריר הלב, ומעלה את הסיכון למחלות לב וכלי דם.

בעקבות המחסור המורגש בחמצן בעקבות העישון, הגוף נוטה לייצר כדוריות דם אדומות ברמה עודפת (כיוון ואלו הקיימות נקשרות לגז הרעיל במקום לחמצן!).

העודף שנוצר בכדוריות הדם האדומות, מהווה גורם סיכון ללקות בשבץ מוחי או באוטם שריר הלב, כתוצאה מהיווצרותם של קרישי דם.

סיגריות אלקטרוניות ומכשירי אידוי גם הם מסכני חיים, וגורמים לנזק מהשימוש הראשון

מחקר שנערך על ידי בית הספר לרפואה של אוניברסיטת פנסילבניה בארה"ב בשנת 2019 מצא כי עישון סיגריה אלקטרונית עלול לגרום לנזק לכלי הדם גם בשימוש יחיד בלבד, ואף אם היא לא מכילה ניקוטין.

המחקר כלל 31 נבדקים בריאים שלא עישנו לפני כן מעולם, וממצאיו תועדו באמצעות בדיקות MRI.

נוסף על נזקים מצטברים לכלי הדם והגברת הסיכון ללקות במחלות לב, שבץ מוחי וביתר לחץ דם, לא פחות מ-127 צעירים אמריקניים נזקקו לאחרונה לאשפוז, וחלקם אף חוברו למכשירי הנשמה בעקבות שימוש בסיגריות אלקטרוניות או מכשירי אידוי.

זאת, בעקבות מחלת ריאות מסתורית שעדיין לא פוענחה, אשר תסמיניה כוללים קוצר נשימה, שיעול, כאבים בחזה ותשישות.

עוד חשוב לדעת שסיגריות אלקטרוניות מכילות רכיבים כימיים מסוכנים ורעילים, כמו בנזלדהיד, שהוכחו במחקרים כמזיקים לריאות, ואף מחוללים נזקים ל-DNA האנושי במערכת הנשימה, בשלפוחית השתן ובלב.

בנוסף, מחקרים הראו שמעל אלף מתוך מכלול השינויים הגנטיים שנגרמים משאיפת אדי הסיגריות האלקטרוניות גורמים באופן ישיר להתפתחות גידולים ממאירים בחלל הפה.

לסיכום

אין ספק שתקופת הקורונה היא הזמן הטוב ביותר להפסקת עישון כדי להגן גם על הבריאות וגם על הכיס, וכן על מנת להפחית את רמת הסיכון ללקות בנגיף ולפתח תחלואה קשה ומסוכנת.

הצעד הראשון לגמילה יכול להתחיל
כאן ועכשיו
להתייעצות עם מומחה
גמילה מעישוןגמילה מפחמימות

9933*
נתקשר ונסביר איך השיטה תעזור לך 2 שאלות ואנחנו איתך
גמילה מעישוןגמילה מפחמימות