מפסיקים לשרוף כסף: כמה ניתן לחסוך כתוצאה מגמילה מסיגריות?

מאת: מכון אברהמסון
|
זמן קריאה: 3:19 דק'

זו מחשבה שעברה כנראה בראשו של כל מעשן אי פעם: בעודנו מדליקים סיגריה נוספת תהינו לעצמנו כמה כסף עולה לנו העישון – וכמה כסף היינו יכולים לחסוך אם היינו נגמלים ממנו. אחרי הכל, סיגריות הן מוצר יקר – במיוחד בישראל – והן רק הולכות ומתייקרות.

אבל המחיר הסמוי של העישון לא נגמר במחיר חפיסות הסיגריות. הוא מתבטא במחירי הביטוחים, בהוצאות רפואיות ובפגיעה בפרודוקטיביות. כל אחד יכול להכפיל את מחיר החפיסה בפרק הזמן שהוא מעשן, אבל אנחנו החלטנו לבצע חישוב מהותי הרבה יותר: כמה באמת עולה לנו לעשן? ריכזנו עבורכם את כל הסעיפים השונים – והגענו לתשובה הסופית והמפתיעה.

עלות הסיגריות

כאמור, סיגריות הן לא מוצר זול בישראל. בדיקה של אתר Ynet משנת 2013 העלתה כי המעשן הישראלי הממוצע מוציא בחודש כ-450 ש"ח על סיגריות בלבד. אולם מאז מחירי הסיגריות התייקרו בצורה משמעותית. החישוב שלנו מעלה כי מעשן שצורך חפיסת סיגריות אחת ביום מוציא על עישון בין 580 ש"ח ל-840 ש"ח בחודש – בהתאם למותג הסיגריות המועדף עליו.

ביטוח בריאות

זה לא סוד שחברות הביטוח נרתעות ממכירת פוליסות למעשנים – ולכן קובעות תעריפים מוגדלים למעשנים. ההפרש במחיר פוליסת ביטוח בריאות בין מעשן ללא-מעשן נע בין 25 אחוזים ל-150 אחוזים. לפי נתוני משרד האוצר, העלות החודשית הממוצעת של ביטוח בריאות היא לפחות 197 ש"ח בחודש – וזה עוד בקצה התחתון של הסקאלה.

כלומר, העלות העודפת של ביטוח בריאות למעשן היא בין 49.25 ש"ח בחודש לבין 295.5 ש"ח בחודש.

ביטוח חיים

וזה לא נגמר בביטוח בריאות. גם בביטוח חיים המעשנים יידרשו לשלם יותר. כמה יותר? אם נסתכל על שני גברים כבני 40 שרכשו ביטוח חיים בסכום של מיליון ש"ח – הלא-מעשן ישלם כ-170 ש"ח והמעשן ישלם כ-300 ש"ח. כלומר – המעשן יידרש לשלם 130 ש"ח יותר בחודש.

ביטוח אובדן כושר עבודה

מכאן לביטוח אובדן כושר עבודה – שגם בו חברות הביטוח דורשות ממעשנים לשלם יותר: לרוב כ-30 אחוזים יותר. נניח שאתם עובדים בתחום לא פיזי ולא מסוכן – ולכן משלמים בחודש 90 ש"ח על ביטוח אובדן כושר עבודה. המעשנים שבינינו ישלמו 27 ש"ח יותר בכל חודש.

ביטוח משכנתא

ביטוח משכנתא הוא סוג נוסף של ביטוח חיים שנדרש לשלם כל מי שלוקח משכנתא מהבנקים. נסתכל שוב על אותם שני גברים בני 40 – שלוקחים משכנתא בגובה של מיליון וחצי ש"ח. הגבר הלא-מעשן ישלם בממוצע 164 ש"ח בחודש. המעשן ישלם 292 ש"ח. כלומר – 128 ש"ח יותר.

אגב, חשוב לזכור שבכל מה שקשור לחישוב עלות הביטוחים – בחרנו לצורך הבדיקה שלנו בחברות הזולות ביותר ובהצעות המחיר הזולות ביותר. זה לא אומר שאלו התנאים שיוענקו במציאות – ולמעשה סביר להניח שהעלות העודפת תהיה גבוהה הרבה יותר.

הוצאות רפואיות

הסכנות הרפואיות שבעישון לא פוגעות רק בחברות הביטוח. אפשר לומר שהן פוגעות בעיקר במעשנים עצמם. זכרו למשל ש-75 אחוזים מהתקפי הלב עד גיל 45 הם בקרב מעשנים (עובדה שמצוינת על חפיסות סיגריות רבות) וחשבו על כל התורים לרופאים מומחים (חלקם פרטיים), על הבדיקות ועל הטיפולים שנצטרך לרכוש גם בצורה פרטית.

בואו נניח שאדם מעשן יידרש ללכת פעם אחת בשנה לרופא מומחה פרטי – בין אם זה רופא ריאות, לב או כל מומחה אחר. נשים בצד את כל הטיפולים האופציונליים האחרים. עלות ממוצעת של ביקור אצל רופא היא 450 ש"ח. כלומר, 37.5 ש"ח בחודש.

אובדן פרודוקטיביות

זה הסעיף המעורפל ביותר – אבל גם החשוב ביותר – בנוסחה שלנו. בעקבות כל הנתונים והסיכונים הבריאותיים שפירטנו בסעיף הקודם, פיריון העבודה של מעשנים הוא נמוך יותר מאשר של לא-מעשנים – ומחקרים רפואיים מוכיחים את זה. כלומר, העצמאיים שבינינו יוכלו לקחת פחות לקוחות – והשכירים יוכלו לעבוד פחות שעות ולהתקדם פחות מהר.

מה תג המחיר של אובדן הפרודוקטיביות? קשה לומר. אנחנו עושים כאן הרבה הנחות – אז נניח נזק כלכלי של 300 ש"ח בחודש בלבד. כאמור, זה כנראה רק אחוז זעיר מהנזק האמיתי.

סיכום

בהתחשב בכל הסעיפים האחרונים, העלות החודשית של עישון היא בממוצע 1,504.875 ש"ח. נזכיר שוב – זה אחרי אינספור הנחות והקטנת ראש. אם נסתכל על טווח של 20 שנה (משכנתא ממוצעת), נגיע לסכום של 361,170 ש"ח. בתרחיש שבו השקענו את הכסף הזה עם תשואה נמוכה – 694,910 ש"ח.

רק לשם המחשה: בסכום הזה – שש מאות תשעים וארבעה אלף שקלים – אפשר לרכוש:

  • מכונית פורשה 911
  • דירה להשקעה בבאר שבע, סמוך לאוניברסיטת בן גוריון
  • 2,396 ארוחות במסעדת השף "יפו תל אביב" של חיים כהן (פעמיים בשבוע למשך 20 שנה)
  • 3 חודשים שלמים בסוויטה במלון היוקרה "ארבעת העונות" בהוואי

זה כל הדברים האלה – או סיגריות. וזה עוד לפני שאנחנו מדברים על הנזקים הבריאותיים החמורים, הפגיעה באיכות החיים, תוחלת החיים המתקצרת והנזק לבני המשפחה שלנו בדמות העישון הפאסיבי. כל השיקולים האלה לא משאירים שום אפשרות חוץ מהבחירה ההגיונית, הטבעית והבריאה: להחליט שהסיגריה האחרונה שלנו הייתה האחרונה לנצח.

גמילה מעישוןגמילה מפחמימות
9933*
נתקשר ונסביר איך השיטה תעזור לך 2 שאלות ואנחנו איתך
גמילה מעישוןגמילה מפחמימות