למה טבק ללא ניקוטין מזיק וגם לא עוזר להפסיק לעשן?

מאת: מכון אברהמסון

סיגריות ללא ניקוטין

תערובות גלגול ותחליפי טבק של חברות כמו ריליף, מיקסו ווינגמן מהווים להיט בקרב קהל מעשני סיגריות שמבקשים להיגמל – כמו גם אצל ציבור חובבי הג'וינטים.

ואכן, רבים מאלו שמחפשים תחליף לסיגריה שלהם או לטבק אותו הם מערבבים בתערובות שונות של גראס וחשיש, באמת ובתמים מאמינים שטבק ללא ניקוטין ותערובות צמחיות שונות לא פוגעות בבריאות שלהם ואפילו יעזרו להם להפסיק לעשן.

ומה הפלא? – אחרי הכל, מוצרים אלו משווקים באינטרנט לעתים קרובות כך שניתן להסיק שהם אכן בריאים או מסייעים להפסקת עישון!

'מוצרי עישון טבעי ונקי', 'תערובות צמחי מרפא מצוינים' ו'חוויית עישון ראויה וטובה יותר' – הם רק חלק מהסופרלטיבים שמוצמדים לפרסומות לסיגריות ויתר המוצרים ללא טבק.

אך בפועל, לסיגריות ללא ניקוטין ומוצרי עישון נטולי טבק שלל סכנות בריאותיות הנלוות לעישונם, שחלקן לא פחות מסוכנות מנזקי עישון הטבק.

נזקיהם של מוצרי העישון ללא ניקוטין

טבק ללא ניקוטין ותערובות עישון צמחיות אמנם עשויים להיות פחות ממכרים – אך גורמים לנזק שמשתווה לזה של סיגריות רגילות!

למרות זאת, החוק מתיר למכור אותם ללא חובת סימון בתווית האזהרה המופיעה על גבי חפיסות סיגריות מן השורה.

הסיבה למרבית הנזקים שנגרמים ממוצרי העישון ללא טבק היא פשוטה: כל חומר שנשרף מייצר פחמן חד חמצני, זפת ורעלים רבים נוספים.

כשאתם שואפים פנימה את עשן הסיגריה הצמחית, גם אם גלגלתם אותה בעצמכם והיא מכילה רק צמחי מרפא – כל תוצרי הלוואי הרעילים המשתחררים בשריפתה מגיעים היישר לתוך הריאות שלכם.

לכן, לא משנה עד כמה צמח מרפא זה או אחר ומרכיב טבעי מסוים נראים תמימים ובלתי מזיקים לחלוטין – ברגע ששורפים אותם ושואפים את העשן המשתחרר בשריפה – נחשפים לסיכונים בריאותיים חמורים ואף מסכני-חיים בטווח הארוך.

נזקי שאיפת פחמן חד חמצני

פחמן חד חמצני הנו גז רעיל, שנקשר להמוגלובין בדמנו טוב יותר – וליתר דיוק פי 240 יותר מאשר החמצן.

משמעות תכונתו זו של הפחמן החד חמצני היא, ששאיפתו מפחיתה בפועל את כמות החמצן שמגיעה לכל רקמות הגוף, ובכלל זה גם לשריר הלב.

כתוצאה מכך, שאיפת פחמן חד חמצני מעלה את הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם, טרשת עורקים ותעוקת חזה.

ככל שאנו שואפים יותר פחמן חד חמצני, כך יחוש גופנו במחסור בכדוריות דם אדומות (היות ואלו הקיימות לא מתפקדות אלא נקשרות לגז הרעיל!) – וייצר המוגלובין ברמות עודפות.

ייצור עודף של כדוריות דם אדומות מהווה גורם סיכון משמעותי לשבץ מוחי ולאוטם שריר הלב.

בשורה התחתונה מצבים מסכני חיים כמו התקף לב, שבץ מוחי וטרשת עורקים נגרמים ישירות לא רק מעישון סיגריות – אלא גם כתוצאה משאיפת הפחמן החד חמצני המשתחרר בשריפת מוצרים צמחיים ותחליפי טבק שונים.

נזקי הזפת והעטרן

עטרן וזפת, חומרים שמשתחררים בכל שריפה, ולא רק בעת עישון סיגריות וטבק, הנם חומרים מסרטנים באופן מוכח מחקרית.

למעשה הזפת נחשבת לחומר המסרטן ביותר בסיגריות הרגילות, והיא משתחררת בכמויות גדולות גם בעת שריפתו של כל חומר צמחי.

הזפת שוקעת בריאות, ונדבקת לדפנותיהן, תוך פגיעה ממשית ומסוכנת בתפקודי הנשימה.

כתוצאה משקיעת הזפת בריאות, נגרמים שיעול וליחה מוגברים, בעיקר בשעות הבוקר – וזאת כחלק מניסיונו של הגוף לנקות מעצמו את הרעלים המסוכנים.

לאורך זמן, העטרן, כינויה המדעי של הזפת, גורם לסרטן ריאות, שהוא אחד מסוגי הסרטן הקטלניים ביותר, אשר מרבית הלוקים בו הם מעשנים.

סיגריות בידיס

בידיס הן סיגריות קטנטנות ומגולגלות ביד שמיוצרות ומיובאות מהודו ומארצות המזרח הרחוק.

הן משווקות במגוון טעמים שנשמעים בהחלט אקזוטיים, כמו דובדבן, שוקולד ומנגו, מה שעלול, לצד עלויותיהם המופחתות, למשוך קהל יעד של בני נוער להתנסות בהן.

אבל חשוב מאוד לדעת שסיגריות בידיס מסוכנות אף יותר מסיגריות רגילות, וגורמות לשאיפה של ניקוטין וזפת בכמות גדולה פי שניים או שלושה מזו הנשאפת כשמעשנים סיגריה רגילה.

זאת ועוד: סיגריות בידיס מיוצרות בתנאי ייצור בלתי נאותים, שעשויים לכלול אחסון במחסנים שורצי עכברים ומזיקים, שחלק מגלליהם עלולים להשאיר תוצרי לוואי שנדבקים לסיגריות.

אם לא די בכך, הרי שמחירן הנמוך יחסית של סיגריות הבידיס נובע, ככל הנראה, מהסתמכות פסולה על כוח עבודה של ילדים ומניצול עובדים בשכר מבזה בתהליך ייצורן.

סיגריות עם ציפורן

מרבית הסיגריות שמכילות ציפורן כוללות גם טבק, ששיעורו עשוי להגיע ל-60% מהתערובת.

חלק מהסיגריות והתערובות הללו מכיל עד פי שניים יותר ניקוטין, פחמן חד חמצני וזפת ביחס לסיגריות רגילות!

זאת ועוד: שאיפת עשן של שמן או עלי ציפורן, גם ללא טבק, משחררת נוסף על הפחמן החד חמצני והעטרן, רעלנים רבים, ומעלה את הסיכון ללקות בדלקת ריאות, בצקת ומיימת בדרכי הנשימה, ברונכיטיס, ואף סרטן ריאות.

אחד מהחסרונות הברורים של הסיגריות הצמחיות, בין אם מגולגלות או משווקות בחפיסה מוכנה, הוא שברוב המקרים מעשנים אותן ללא פילטר.

חשוב לדעת שכאשר מעשנים כל סיגריה שהיא ללא פילטר, מצמחי מרפא או מכל חומר אחר, ואף אם היא אינה מכילה טבק כלל – נחשפים לסיכון גבוה יותר, ביחס למעשני הסיגריות המתועשות, למחלות סרטן הפה, הוושט, הלוע והגרון.

הנצחת ההרגלים ההתנהגותיים של העישון

גלגול טבק, הצתת סיגריה, שאיפת עשן ונטילת הפסקת עישון – אלו הם חלק מההרגלים שמשחקים תפקיד מרכזי בהתמכרות, ובמובן הזה אין הבדל בין עשן טבק לעשן המתקבל כתוצאה משריפתם של חומרים אחרים.

מעשנים שניסו להיגמל יודעים, שההתמכרות לסיגריות היא לא רק פיזית, ועלולה להחזיק מעמד הרבה אחרי ארבעת הימים שלוקח לניקוטין להתנקות מהדם.

זאת בשל ההתמכרות ההתנהגותית, וההרגל לקשר בין עונג, הפוגה, מנוחה ובילוי חברתי – לבין העישון.

אז נכון שאת שרידי הניקוטין ניתן למצוא בגופנו אפילו שלושה חודשים לאחר עישון הסיגריה האחרונה – אבל ההרגלים שכרוכים בעישון עלולים להשפיע עלינו אפילו זמן רב יותר, ללא טיפול שיעקור אותם מהשורש.

לכן, בין אם מדובר על סיגריה של בוקר, הפסקות עישון או עישון חברתי – הישענות על תחליפי טבק ומוצרי עישון ללא ניקוטין עלולה להנציח את ההתמכרות.

הדרך הבטוחה והיעילה להפסיק לעשן

אז מה עושים בכל זאת כדי להפסיק לעשן ולהימנע מהסיכונים ומהנזקים הבריאותיים הכבדים שבסיגריות?

במכון אברהמסון פיתחו שיטת גמילה מעישון שמטפלת גם בדחף לעשן וגם ברצון לעשות זאת.

מדובר בשיטה טבעית לגמרי, שכוללת שיחה לשחרור פחדים, תלות רגשית ודעות קדומות החוסמות את תהליך הגמילה, וטיפול אנרגטי בהתאמה אישית לנטרול הרגלים, דפוסי מחשבה ואמונה וזיכרונות כמקבעים את ההתמכרות.

מדובר בשיטה בעלת יעילות מוכחת, שקוצרת הצלחות בארץ ובעולם מזה למעלה מ-38 שנים, והוכתרה במחקרים בלתי תלויים רבים כיעילה ובדוקה ביותר בשוק להפסקת עישון.

לסיכום, אין כזה דבר עישון בטוח.

כדי לשמור על הריאות שלנו, על יכולתנו לנשום ועל גופנו נקי מסרטן – חייבים להיגמל מעישון, אחת ולתמיד.

9933*
נתקשר ונסביר איך השיטה תעזור לך 2 שאלות ואנחנו איתך
גמילה מעישוןגמילה מפחמימות