התמכרות לשוקולד – למה?

מאת: מכון אברהמסון

שוקולד מכיל מרכיבים ממכרים הגורמים למוצר להיות נחשק באופן קיצוני כמעט יותר מכל מוצר אחר הקיים במפתח המוצרים המעובדים – מה הופך אותו לכל כך טעים (וכל כך ממכר)?

גמילה משוקולד (כל המוצרים המכילים קקאו) השוקולד הגיע לעולם החדש על אניות הכובשים הספרדים מספרים על מונטזומה, שהיה מלך האצטקים ושהמציא את גלידת השוקולד.

הוא היה כל כך מכור לשוקולד שבחורף שתה אותו במשקה חם, ובקיץ ציווה להביא לו שלג מראשי ההרים בכדי לצנן את משקה השוקולד בלילות הקיץ החמים – וזו דוגמא מצויינת לביטוי ההתמכרות לשוקולד .

השוקולד הגיע לספרד ולאירופה במאה ה-16 ומאז הפך למוצר נדרש בכל העולם.

פולי הקקאו גדלים על שיחים (כמו הקפה), ולאחר תהליך התססה וקליה מפיקים מהם את חמאת הקקאו ממנה מפיקים את השוקולד המוכר לנו.

הקקאו הטהור מכיל חומרים אלקלואידים אשר בדומה ל-L.S.D, מורפין, הרואין ומקורביהם – הם גורמים לשינוי במח – הקולטנים שאליהם מתחבר התאוברומין (משקה האלים), שהוא החומר הכימי הפעיל בקקאו, גורמים למוח להפריש סרוטונין שגורם לאופוריה קלה ולתחושה של הרגשה עילאית (קצת כמו התאהבות), תחושה זו המופיע בעקבות אכילת השוקולד היא הסיבה להתמכרות אליו.

אנשים רבים ,ברגע שמרגישים עייפות ,עצבות או דיכאון – יודעים ששוקולד מפיג את התחושה – וככל שהוא כהה יותר (מכיל קקאו ברמת ניקיון גבוהה יותר) – כך השפעתו מהירה יותר.

מעניין שבזמן מלחמת העולם ביקשו הגנראלים האמריקאים ליצור שוקולד עמיד שאינו נמס בלהט הקרב , אך גם לא יהיה טעים, וזאת מכיוון שהם רצו שישמש במנות הקרב לשיפור המורל , אך לא ייחטף ויאכל לפני הזמן.

כיום השוקולד מופיע כמתנה בצורת לבבות ליום האהבה , כדמי חנוכה עטוף בנירות זהב, כמשהו שסבא או סבתא נותנים לילדים , ושם באמת מתחילה ההתנסות שלנו.

כילדים התרגלנו לשתות שוקו ולאכול לחם עם ממרח שוקולד, ופה ושם זה לא נורא , אך כאשר מגיעים למצב של פתיחת בונבוניירה וחיסולה במקום, או לאכול צנצנת נוטלה עם כף תוך חמש דקות – אנחנו מדברים כבר על תסמינים של התמכרות .

מלכודת ההתמכרות לשוקולד נוצרת מכיוון שהשוקולד גורם להשמנה –> ההשמנה גורמת לירידה בערך עצמי ולתחושה של עצבות או מסכנות –> מצב הדוחף חזרה שוב אל השוקולד על מנת לגרום שוב לתחושת היי וחוזר חלילה.

זהו מעגל קסמים רע, וכאשר אנשים אינם יכולים כבר ללא המנה היומית – כדאי לפנות לעזרה מקצועית.

מאחר והקקאו הגולמי מר כלענה, הרי גם שוקולד שאינו מתוק מאוד מכיל כמות עצומה של סוכר ושומנים רוויים, כך שגם מעט מן המתוק המריר הזה יבוא ליידי ביטוי מבחינה משקלית.

במעל ל-90% מהמקרים תהליך גמילה מסוכר ופחמימות אותו אפשר לעבור במרכז מאפשר להיפטר מההתמכרות הזו בקלות וביעלות

9933*
נתקשר ונסביר איך השיטה תעזור לך 2 שאלות ואנחנו איתך
גמילה מעישוןגמילה מפחמימות