הכל על הרעלת אלכוהול

מאת: מכון אברהמסון
|
זמן קריאה: 3:53

כמעט ואין אחד שלא נוהג להנות מכוס משקה טוב – בערב עם בן הזוג, בבילוי לילי עם חברים או בהשקת כוסות עם המשפחה. אבל למרבה הצער, לא כולם יודעים תמיד לעצור את עצמם בזמן וללא הזהירות הנדרשת – ערב קליל ומהנה עם חברים עשוי להפוך במהירות לסכנת חיים של ממש.

הרעלת אלכוהול נגרמת כתוצאה מצריכת יתר של אלכוהול (הרעלת אתנול) או מצריכת אלכוהול מזויף (מתנול). שתיה מופרזת הופכת את האלכוהול לרעל, פוגעת בפעילותן של מערכות הגוף ולעתים, אף מביאה לקריסתן ולמצב של סכנת חיים.

במצב של הרעלת אלכוהול, החולה לא ידע לאבחן את מצבו בעצמו ויש להביאו לחדר מיון בהקדם האפשרי.

הרעלת אלכוהול מתחלקת לשני מצבים:

הרעלת מתנול – אלכוהול מזויף

מתנול הוא הכוהל הפשוט ביותר. מדובר בנוזל חסר צבע ודליק, המשמש גם כנוזל קפיאה, לדלק ובתעשיית הפלסטיק. המתנול הוא חומר רעיל שמצוי בכמויות גדולות בעיקר במשקאות אלכוהוליים מזויפים ומתוצרת עצמית.

שתיית משקה חריף עם כמות גבוהה מדי של מתנול, מעל לתקן המותר, עלולה לגרום לעיוורון ואף למוות. בשנת 2018 למשל, דווחו 13 מקרי מוות ו5 מקרי עיוורון כתוצאה משתיית אלכוהול מזויף עשיר במתנול. מדי תקופה יוצאות הרשויות בישראל למבצעי תפיסה, במסגרתם מוחרמים אלפי בקבוקי אלכוהול מזויפים הנמכרים בקיוסקים ופיצוציות ברחבי הארץ, בין השאר בשל מחירם הנמוך.

תסמיני הרעלת מתנול אינם שונים מאלה של אלכוהול רגיל ויתחילו בדיכוי מערכת העצבים המרכזית. לאחר מכן יופיעו כאב ראש, סחרחורת, בחילה, חוסר קואורדינציה ובלבול. במהלך שתי היממות שלאחר החשיפה למתנול, יופיעו תסמינים שניוניים דוגמת: טשטוש או אובדן מוחלט של הראייה וחמצת. תסמינים שכאמור, יכולים להחמיר עד למות המטופל.

אלכוהול מזויף – כך תזהו אותו:

 • מחיר זול באופן חריג.
 • טעות כתיב בתווית המודבקת על הבקבוק.
 • תווית שמודבקת באופן לא ישר, או שחסרים בה פרטים דוגמת כתובת ושם היצרן.
 • פקק שנדמה כי נפתח בעבר.
 • גובה מילוי נוזל שאינו אחיד בכמה בקבוקים מאותו הסוג, הינו סימן מובהק למילוי ידני.

הרעלת אתנול – אלכוהול רגיל

אתנול הוא למעשה מה שאנחנו מכנים ״אלכוהול״. אתנול הוא הכוהל השני בפשטותו אחרי מתנול והוא המקנה למשקאות חריפים את תכונתם המשכרת.

במצבים בהם אדם שותה מעל למידה המומלצת – עשויה להתרחש הרעלת אתנול, שהיא למעשה הרעלת אלכוהול ״רגיל״. הופעתה של ההרעלה, תלויה במידה רבה בקיבולת האלכוהול אותה האדם התרגל לצרוך ולכל אחד תידרש כמות אלכוהול אחרת כדי להגיע למצב של הרעלת אלכוהול. בנוסף, בשל מספר הבדלים פיזיולוגיים דוגמת גודל ומבנה הגוף וכמות המים שבו, לגברים קיבולת אלכוהול גבוהה יותר מלנשים.

תסמיני ההרעלה תלויים בכמות האלכוהול בדם והסימנים השכיחים לה הם הקאות, היפותרמיה, פרכוסים, עור חיוור או כחלחל, היפוגליקמיה (רמת סוכר נמוכה בדם), קהות חושים, אובדן הכרה ובלבול. ברגע שמופיעים תסמינים ראשונים של הרעלת אלכוהול יש להפסיק לשתות באופן מיידי.

למרות מה שנהוג לחשוב, לא דרושה כמות רבה מדי של אלכוהול בדם כדי לחולל צרות בגוף. אלכוהול הוא רעל שעושה את עבודתו בשקט – הוא "מחליק" בזהירות ממערכת העיכול למערכת הדם ולמעשה – כבר במצב של 0.31-0.45% אלכוהול בדם – האדם יגיע למצב של סכנת חיים.

באופן אירוני למדי, דווקא אלכוהוליסטים עמידים יותר בפני הרעל שבאלכוהול, כיוון שהם רגילים לצרוך כמות גדולה ממנו. הכבד של אלכוהוליסט אמנם "מתורגל" בטיהור רעלי האלכוהול, אך שתייה מופרזת לאורך זמן תביא, בסופו של דבר, לנזק בלתי הפיך לכבד עד לקריסתו ולסכנת מוות.

אז מה עלינו לעשות במקרה של הרעלת אלכוהול (אתנול)?

אם פגשתם באדם המציג תסמיני הרעלת אלכוהול, תוכלו לסייע לו ולהציל את חייו באמצעות נקיטת הצעדים הבאים:

 • הזעיקו עזרה רפואית והזמינו אמבולנס
 • הישארו לצידו והתאמצו להשאיר אותו ער, ככל הניתן
 • אם החולה הוא ער – השקו אותו מים בזהירות ובכמות קטנה בכל פעם
 • הרעלת אלכוהול עשויה לגרום להיפותרמיה – צניחת חום הגוף, ולכן – יש לכסות את החולה בשמיכה או לחמם אותו בעזרת ביגוד שבנמצא
 • אם החולה מחוסר הכרה – השכיבו אותו על צידו כדי למנוע ממנו להיחנק באם יקיא
 • כיוון שהלוקים בהרעלת אלכוהול עשויים להיות מבולבלים, עצבניים או אגרסיביים – דברו עם החולה בעת נקיטת פעולות אלו, הסבירו לו מה אתם עושים ובעדינות – בקשו את הסכמתו ואת שיתוף הפעולה שלו באופן סמלי.

לסיכום, אלכוהול יש לצרוך במידה, בזהירות ובאחריות. אם אתם חוששים שפיתחתם תלות באלכוהול, אתם חושבים על צריכתו לעתים קרובות, משתמשים בו בכדי להתמודד עם חוסר יציבות רגשי או שזיהיתם על עצמכם או על הקרובים לכם סימני התמכרות אחרים – לאברהמסון יש פתרון עבורכם.

התמכרות לאלכוהול ופיתוח תלות בו עשויה "לתפוס" כל אחד ובכל גיל או שלב בחיים.

בניגוד לתפיסה הרווחת של גמילה מאלכוהול כהליך קבוצתי או אישי ממושך, תוך אשפוז במוסד סגור – גמילה מאלכוהול באברהמסון הנה טיפול קצר, אפקטיבי וממוקד בן כשעתיים. הליך הגמילה המלא אמנם מתרחש בקצב אחר וסובייקטיבי בקרב כל מטופל, אך ככלל – הטיפול מפחית מדחף ההתמכרות ולאחריו, רוב המטופלים חשים ירידה ברצון לצרוך אלכוהול ושתייה חריפה. באברהמסון אנו שמים דגש על תהליך אישי ודיסקרטי – ״אחד על אחד״, המאפשר לכל מטופל להתקדם בקצב המתאים לו, בפרטיות ותוך קבלת יחס ומענה פרטני.

בנוסף לטיפול האישי, באברהמסון מעניקים למטופל מעטפת שירותים וטיפול משלים, המהווים מסגרת תומכת, מעודדת ומחזקת. המכון מציע גם שירות תמיכה טלפונית, הכולל ליווי אישי בידי מנחה טלפונית לשיחת מעקב שבועית (או יותר, בהתאם לצורך), ליווי ותמיכה. תהליך הגמילה מותאם למטופל באופן אישי בידי המומחים של אברהמסון, בהתאם למצבו ולרמת ההתמכרות שלו.

גמילה מאלכוהול אינה קלה – אך אפשרית ובכדי לנצח את ההתמכרות יש להישיר מבט אל מול הבעיה ולהעז להילחם בה באומץ. אם אתם זקוקים לעזרה – אברהמסון מזמינה אתכם להשיב את השליטה על חייכם וליצור עתיד טוב ובריא יותר עבורכם ועבור אלו שאתם אוהבים.

9933*
נתקשר ונסביר איך השיטה תעזור לך 2 שאלות ואנחנו איתך
גמילה מעישוןגמילה מפחמימות