האם כדאי לעשות ניתוח קיצור קיבה?

מאת: מכון אברהמסון
|
זמן קריאה: 3:07 דק'

ההחלטה האם לבחור לבצע ניתוח לקיצור קיבה היא דילמה שמלווה רבים מאיתנו – שמעוניינים לשפר את בריאותם ואת איכות חייהם. אז האם ניתוח קיצור קיבה הוא הפתרון המתאים? לפני שאנחנו מחליטים עלינו לקחת בחשבון מגוון רחב של שיקולים: האם אנחנו בקבוצת היעד של הניתוח, מה הסיכונים, מה משך ההחלמה הצפוי, אילו שיטות ניתוח זמינות לנו – ומה האלטרנטיבות. סיכמנו עבורכם את כל מה שצריך לדעת על הניתוח – כדי לאפשר לכם לקבל החלטה מושכלת ומבוססת ככל האפשר.

למי מתאים ניתוח לקיצור קיבה?

ניתוח קיצור קיבה מאיזה משקל?

ההחלטה על ביצוע ניתוח בריאטרי מתבצעת בהתאם לחישוב ה-BMI שלנו (Body Mass Index) – חישוב של היחס בין הגובה שלנו לבין משקל גופנו. ניתוח לקיצור קיבה מתאים למטופלים שמדד ה-BMI שלהם הוא 35 ומעלה, במידה והם סובלים מסיבוכים של השמנת יתר חולנית (הכינוי המקובל ל-BMI גבוה מ-35). בין סיבוכים אלו ניתן למנות לחץ דם גבוה, מחלות לב, הפרעות נשימה או סוכרת.

מדד BMI גבוה מ-40 מאפשר ביצוע ניתוח לקיצור קיבה גם ללא הופעה של סיבוכים אלו. כלומר, ניתוחים אלו מתאימים למטופלים בעלי BMI גבוה מ-35 הסובלים מסיבוכים – או למטופלים בעלי BMI גבוה מ-40 גם בלי סיבוכים.

חשוב לציין שההחלטה על ביצוע ניתוח אינה אוטומטית – והיא נתונה לשיקול דעתו של הרופא המטפל. תסמונות כמו דלקת מפרקים או כאבי גב עלולים להוות גורמים תומכים לאישור ניתוח – ואילו במקרים שבהם המטופל לא ניסה לרדת במשקל באמצעות שינויים תזונתיים עשויה להתקבל החלטה שפוסלת ניתוח.

ניתוח קיצור קיבה: סיכונים

הסיבה שרופאים עשויים שלא לאשר ניתוח לקיצור קיבה היא העובדה שמדובר בניתוח מסוכן יחסית עם סיבוכים אפשריים. בטווח הקצר, מטופלים שעברו ניתוח לקיצור קיבה עלולים להתמודד עם דימומים או דלף ממערכת העיכול, אולקוס, חסימה של המעי, זיהומים או פגיעה באיברים פנימיים. בנוסף, הניתוח טומן בחובו סיכונים כלליים שנובעים מעצם ביצוע ניתוח כירורגי ושימוש בהרדמה כללית.

הסטטיסטיקה מראה כי לניתוחים לקיצור קיבה שיעור תמותה של 0.5 אחוזים.

כלומר, קיים במצב של ניתוח קיצור קיבה מחיר בריאותי פוטנציאלי. לכן חשוב להבין שלא מדובר בפתרון קסם שמתאים לכל מטופל – אלא באופציה רפואית שאותה צריך לשקול בכובד ראש, רק לאחר שמוצו כל החלופות האחרות.

זמן ההחלמה

היממות הראשונות שלאחר ביצוע הניתוח יהיו הקשות ביותר. ביום הראשון שאחרי הניתוח יש להימנע באופן גורף מאכילה או משתיית מים – כאשר לעיתים ניתן לשתות כוס קרח גרוס בלבד. חשוב להבין שזו לא המלצה רפואית אלא הוראה חשובה – כיוון שאכילה לאחר הניתוח עלולה לפגוע בקיבה.

המטופלים יישארו באשפוז למשך של יומיים עד ארבעה ימים – כאשר בתוך שבוע תתאפשר במרבית המקרים חזרה לשגרה ולתפקוד מלא. בשבועות הראשונים שאחרי הניתוח יופיעו בחילות וקשיים בבליעה – כאשר למשך כשישה שבועות ישנה מגבלה על המזון הנצרך ומתאפשרת אכילה של מוצרי מזון נוזליים ורכים בלבד.

סוגי ניתוח קיצור קיבה

ניתן לבצע ניתוחים בריאטרים מסוגים שונים – בהתאם להחלטת הרופא המטפל ולמצבו האישי של המטופל. בארץ נעשה שימוש בחמישה סוגים של ניתוח:

  • מעקף קיבה
  • מיני מעקף קיבה
  • שרוול קיבה
  • מעקף תריסריון
  • טבעת מתכווננת

ניתוח שרוול קיבה נחשב בשנים האחרונות לניתוח הבריאטרי המומלץ והנפוץ ביותר – בשל יכולתו להביא להפחתה דרמטית במשקל. כדאי לדעת שלעיתים תתרחש במצב של ניתוח שרוול החלמה איטית יותר.

ניתוח קיצור קיבה: מחיר

מדד ה-BMI משמש גם להחלטה על זכאות לסבסוד הניתוח – כאשר במקרים מסוימים יהיה זכאי המטופל לסבסוד מלא או חלקי של הניתוח. במקרים שבהם לא נמצאה זכאות, עלות ניתוח קיצור קיבה פרטי נעה בין 10,000 ש"ח ל-20,000 ש"ח.

מה האלטרנטיבה?

כאמור, קיים בתרחיש של ניתוח בריאטרי מחיר בריאותי שממנו אי אפשר להתעלם. לכן עלינו להסתכל על ניתוחים אלו כברירה אחרונה – כאשר תמיד נעדיף שינויים באורח החיים ובתפריט התזונתי שלנו. ירידה במשקל באמצעים שאינם כירורגיים תמיד תהיה הברירה המועדפת.

בניגוד לדיאטות ולתוכניות הרזייה אחרות, שיטת אברהמסון מסוגלת להעניק מענה יעיל לבעיית השמנת היתר – באמצעות גמילה מסוכר ופחמימות שמנטרלת את הדחף מאותו אזור בראש שאחראי על ההתמכרויות לאכילת מזונות ממכרים שצריכה מופרזת שלהם גורמת להשמנה. כך השיטה, שהינה טבעית ומובילה לתוצאות החל ממפגש אחד, מטפלת בשורש הבעיה שהובילה מלכתחילה לעלייה שלנו במשקל. באמצעות הטיפול נוכל להסיר מזונות ממכרים ועתירים בסוכרים מהתפריט שלנו ולפתוח דף חדש מבחינת התזונה והבריאות שלנו ללא סיכונים בריאותיים וללא החלמה ממושכת.

שוקלים להיגמל מפחמימות וסוכרים ממכרים?
מלאו את הטופס ונציג יחזור אליכם עם הפרטים
גמילה מעישוןגמילה מפחמימות
9933*
נתקשר ונסביר איך השיטה תעזור לך 2 שאלות ואנחנו איתך
גמילה מעישוןגמילה מפחמימות