הוויפ חד פעמי הנזקים קבועים

מאת: מכון אברהמסון
|
זמן קריאה: 2:54 דק'

בתקופה האחרונה גוברת הפופולריות בפיצוציות ובחנויות מקוונות של מוצר חדש: סיגריה חד פעמית (אלקטרונית כמובן) – המכונה גם וייפ חד פעמי. אם הסיגריה האלקטרונית הוותיקה נועדה להיות "סיגריה בתחפושת" שתסווה את נזקי העישון – ככל הנראה הסיגריה האלקטרונית החד-פעמית נועדה לייצר תדמית חדשה לסיגריות האלקטרוניות, שבשנים האחרונות מדובר יותר ויותר על נזקיהן.

וויפ חד פעמי פועל בצורה דומה לסיגריה האלקטרונית הרגילה: המכשיר מחמם את נוזל האידוי הכולל ניקוטין וכך יוצר ענן אדים עשיר בניקוטין שאותו הצרכן שואף לריאות. זהו מוצר מוכן לשימוש שאותו לא צריך להטעין או למלא בחומר – בפיצוציות או ברשת אפשר למצוא פרסומות שמדברות על "וייפ חד פעמי 1200 שאיפות", "וייפ חד פעמי 1500 שאיפות", "וייפ חד פעמי 2000 שאיפות" או "וייפ חד פעמי 5000 שאיפות".

סיגריה אלקטרונית מכל סוג שהוא מסתמכת על פעולה של חימום במקום שריפה – ולכן אינה מייצרת עשן אלא אדים. עם זאת, קיימות גם בתוך וויפ חד פעמי סכנות בריאותיות חמורות. המחקר הרפואי עדיין לא הגיע למסקנה לגבי כמות החומרים הרעילים בכל סיגריה אלקטרונית – אבל ללא ספק מדובר בכמות אדירה של אלפי רעלנים, חלקם מסרטנים.

השימוש בחומרי טעם וריח בסיגריות אלקטרוניות חד פעמיות – שמגיעות בטעמי פירות או בטעמים מלאכותיים אחרים – הופך אותן למסוכנות יותר. טעמים אלו מגבירים את כמות השאיפות הממוצעת שהצרכן שואף לריאותיו – ומכהים את תחושת הכאב והצריבה בריאות. כך נוצר מצב שהטעמים המוספים לסיגריות אלקטרוניות מעודדים את הצרכן לעשן עוד ועוד ללא הפסקה.

לצורך ההמחשה מעשן ממוצע לוקח בין 6.8 ל- 8.3 שאיפות מכל סיגריה אותה הוא מעשן. בחישוב פשוט נגיע למסקנה שוויפ חד פעמי של 1200 שאיפות שווה בממוצע ל160 סיגריות או 8 חפיסות. ווויפ חד פעמי 5000 שאיפות כבר מגיע ל- 33 חפיסות. לפי סקירה של דיווחים עצמאיים של המשתמשים בוייפ חד פעמים ממוצע השאיפות ליום עומד על 150 שאיפות או 20 סיגריות. כלומר וייפר ממוצע מאדה כמות נוזלי אידוי יומית המקבילה לחפסית סיגריות רגילה. 

במסגרת הליך השיווק של מוצרים חד פעמיים אלו עולה הטענה השגויה לפיה בתהליך אידוי אין סכנות בריאותיות. חשוב להבין שהסכנה בעישון סיגריות לא נובעת רק מתהליך השריפה בתוך הסיגריה – אלא מהניקוטין הממכר ומהחומרים הרעילים שמסביבו. כתוצאה מכך, מרבית גופי הרפואה המובילים בעולם מסכימים כי סיגריה אלקטרונית חד פעמית אינה בטוחה כלל לציבור – בוודאי שלא לילדים, לבני נוער או לצעירים.

 

מחקרים מראים כי שימוש בסיגריה אלקטרונית חד פעמית עלול להוביל לצריכה של סיגריות רגילות בעתיד – כך שהווייפ החד פעמי מהווה בעצם "מלכודת" שעשויה לגרום להתמכרות ארוכת טווח לעישון. כמו כן, נזקי העישון – כל סוג של עישון – חמורים יותר בקרב ילדים ובני נוער. זה נכון לגבי הנערה שבוחרת במודע לשאוף לריאותיה את עשן הווייפ החד פעמי – וכן לגבי חברותיה שיושבות לידה וסובלות מעישון פאסיבי כפוי.

סיגריה אלקטרונית חד פעמית היא מוצר בתחפושת – תרתי משמע. החברות שמייצרות את המוצרים הללו בוחרות לעיתים לעצב אותן בצבעים צבעוניים הקורצים לילדים ולצעירים – או לבנות את המוצר בצורה שמדמה סוכרייה, דיסק און-קי או צעצוע. בנוסף, הווייפ החד פעמי – כשמו כן הוא – מגיע מוכן לשימוש ולא מחייב תחזוקה מסוג כל שהוא. עובדה זאת מקלה על ילדים ובני נוער להשתמש במוצר – גם מאחורי גבם של הוריהם.

העלייה בצריכת מוצרים אלו בקרב ילדים ובני נוער – וכן ההבנה בקרב מומחים כי וייפ חד פעמי מסוכן לשימוש – הובילו את שר הבריאות ניצן הורוביץ להודיע כי ישקול להטיל מגבלות חדשות על שיווק ומכירת סיגריות אלקטרוניות. מטעם השר נמסר ביולי 2021 כי "בכל הנוגע לסיגריה האלקטרונית ולמוצרי העישון ככלל, קיים חשש כי שיקולים לא ענייניים ולא מקצועיים השפיעו על אופן קבלת ההחלטות של הדרג הפוליטי בעבר. השר הורוביץ מתכוון לבחון את סוגיית הסיגריה האלקטרונית החד־פעמית ואת מדיניות ההגבלות והאכיפה על מוצרי עישון, על מנת להסדיר את התחום על פי שיקול אחד ויחיד – בריאות הציבור".

חשוב להבין כי אין הבדל מהותי בין סיגריות אלקטרוניות חד פעמיות לבין סיגריות אלקטרוניות רגילות. בשני המקרים מדובר במוצר מסוכן שכולל שיעורים גבוהים של ניקוטין וכמויות אדירות של רעלנים וחומרים מסרטנים. בהשוואה לסיגריה רגילה אפשר לומר שזו אותה הגברת בשינוי אדרת. עלינו להיות מודעים למסע השיווק המניפולטיבי של מוצרי העישון הללו – ולא לתת לצבעים בוהקים או למראה תמים לכאורה לבלבל אותנו. אין סיגריה ללא רעלים, אין סיגריה בריאה ובעיקר – אין סיגריה שמתאימה לילדים.

זקוקים לסיוע בתהליך שאתם מתמודדים איתו?
דברו איתנו. אנחנו כאן בשביל לסייע.
9933*
נתקשר ונסביר איך השיטה תעזור לך 2 שאלות ואנחנו איתך
גמילה מעישוןגמילה מסוכר ופחמימות