הפסקת עישון לפני גיל 30 מפחיתה נזקי עישון?

להפסקת עישון תועלת ויתרונות בריאותיים רבים בכל גיל, אף פעם לא מאוחר מדי להפסיק לעשן ולא לחזור אל ההרגל הרע הזה שגובה מחיר כבד ומזיק לא רק למעשן, אלא גם לסביבתו. האם יש גיל מסוים שבו לגוף יש יותר סיכויים להשתקם עד כמעט למחוק את נזקי העישון? התשובה היא כן.

עד איזה גיל כדאי להפסיק לעשן?

ממחקר ענק שנערך בבריטניה, בקרב למעלה ממיליון נשים, עולה כי גם עישון של בין סיגריה בודדת לתשע סיגריות ליום, מגדיל את הסיכון למוות מוקדם. הבשורה הטובה היא שמי שהצליחו להיגמל מהעישון לפני גיל 30 הפחיתו כמעט לחלוטין את הסיכונים הבריאותיים כתוצאה מהעישון. (הפחתה של כ-97%). גם אצל נשים שהפסיקו לעשן לפני גיל 40 נמצאה הפחתה ניכרת בסיכונים הבריאותיים, אם כי פחותה מאשר הנשים שהפסיקו לפניי גיל 30. (כ-90%).

המחקר פורסם בכתב העת The Lancet. בתחילת המחקר, נערך תשאול של מעל מיליון משתתפות בנות 50 עד 60 בנוגע לאורח חייהן ולהרגלי העישון שלהן. לאחר 3 שנים הנשים ענו על השאלון שוב, וכן לאחר 8 שנים. את המחקר ערכו הפרופסור ריצ’רד פטו מאוניברסיטת אוקספורד ועמיתיו, בין השנים 1996 עד 2001.

שינויי בתפיסה החברתית לגבי עישון

כיום המודעות גדלה כל כך, שחל מהפך חברתי-מחשבתי של ממש בנוגע לעישון. אם בעבר העישון זכה  לפופולאריות גדולה מאוד, היה אפוף בהילה של סקס-אפיל ושימש כסממן אופנתי של ממש, כזה שהפך את המעשן ל”מגניב”, ל”אחד מהחבר’ה” – אז היום ההיפך הוא הנכון. העישון ממש מוקצה מחמת מיאוס, קיימת מגמה עולמית של ירידה בשיעור המעשנים, וברוב הארצות המתקדמות יש איסורים מחמירים על עישון במרחב ציבורי ואכיפת קנסות גבוהים על זיהום סביבתי בהשלכת בדלי סיגריות.

המודעות שגדלה הביאה לכך שכמעט ואין מעשן כיום שלא מודע לסיכונים הבריאותיים הוא לוקח על עצמו עקב העישון, והפגיעה שלו בסביבתו הקרובה הנאלצת לסבול מעישון פסיבי. רוב המעשנים שוקלים בשלב כזה או אחר של חייהם להפסיק לעשן. אך רבים מהם חוששים מפניי תסמיני גמילה מעישון ותופעות לוואי נלוות. חשוב לזכור כי תסמיני הגמילה חולפים, הפחד מפניהם עולה על הקושי האמתי שהם מציבים בפני הנגמל פעמים רבות, והרווח לטווח ארוך שבהפסקת עישון שווה לאין ערוך. כמו כן, בגמילה נכונה, כאשר האדם מלווה על ידי יועצים ומקבל תמיכה נכונה – ההתמודדות עם התסמינים הפיזיולוגים-רגשיים של הגמילה הם הרבה יותר פשוטים, וסיכויי ההצלחה בגמילה עולים משמעותית.

היתרונות של הפסקת עישון – בכל גיל

לא משנה בני כמה אתם, הפסקת עישון יכולה לשפר את מצבכם הבריאותי ואת איכות חייכם. רבים מודעים לנזקי העישון, אך לא מודעים ליתרונות הבריאותיים של הפסקת עישון.
כיצד הפסקת עישון הופכת את החיים לטובים יותר?

הפסקת עישון משפרת פוריות ובריאות העובר

ראשית, אנשים שאינם מעשנים נלקחים בחשבון כבני זוג פוטנציאליים פי כשלושה יותר מאשר אנשים מעשנים. לאנשים שאינם מעשנים קל יותר להיכנס להריון. גמילה מעישון משפרת את רירית הרחם אצל האישה ואת איכות הזרע של הגבר. עישון לפניי הריון להריון מזיק, ועישון בזמן הריון חמור מאוד. לאשה הרה מעשנת, שחשוב לה להעניק לתינוק שלה את הסיכויים להיוולד בריא, יש את כל הסיבות להפסיק לעשן במהלך הריון ויפה שעה אחת קודם.

הפסקת עישון משפרת את מצב העור

להפסקת עישון יש השלכות בריאותיות חיוביות רבות, וביניהן השפעה גם על מצב העור. הפסקת עישון תאט את הזדקנות פנים ותעכב את היווצרות הקמטים וחומרת מצבם. העור של אדם שאינו מעשן מקבל יותר חומרים מזינים כולל חמצן, ויכול להפוך את העור הצהבהב, שלעתים קרובות יש לעשנים, לבעל גוון בריא יותר, אלסטיות רבה יותר ומראה כללי טוב יותר.

שיניים לבנות יותר למי שאינו לעשן

ויתור על טבק ייטיב עם השיניים שלכם. עישון גורם לאסתטיקה של השיניים להיפגע – השיניים מצהיבות וצוברות כתמים. מעשנים נוטים לפתח מחלות חניכיים ולאבד את שיניהם בטרם עת, יותר מהלא-מעשנים.

הפסקת עישון משפרת את הנשימה

עוד סיבה להפסיק לעשן היא מערכת הנשימה, שנפגעת מאוד מהעישון. כאשר מפסיקים לעשן נושמים טוב יותר,  השיעול פוחת וקיבולת הריאות משתפרת בשיעור של עד 10% בתוך תשעה חודשים. בין גיל 20 לגיל 30 ניתן שלא לחוש בהשפעה השלילית של העישון על קיבולת הריאות, או לשים אליה לב רק במאמץ, בריצה או בפעולה גופנית מאומצת שדורשת סיבולת לב-ריאה, אבל קיבולת ריאות פוחתת עם גיל באופן טבעי. בשנים מאוחרות יותר, השלכות העישון על קיבולת הריאה מורגשות יותר – זה יכול להיות הבדל של ממש בין קושי ו”צפצופים” בנשימה בפעולות פשוטות כמו הליכה לטיול, לבין גוף בריא ופעיל שלא מתקשה בביצוע פעולות קלות מסוג זה.

להפסיק לעשן – לחיות זמן רב יותר

מחצית מכל המעשנים לטווח ארוך ימותו מוות מוקדם ממחלות הקשורות לעישון, ביניהן  מחלות לב, סרטן הריאות וברונכיטיס כרוני. מי שיפסיק לעשן עד גיל 30 יוסיף כ-10 שנים לחייו, לעומת אנשים שיגמלו עד גיל 60 ויוסיפו כ-3 שנים לחייהם. במילים אחרות, זה אף פעם לא מאוחר מדי כדי ליהנות מהתועלות הבריאותיות של הפסקת עישון, אך כמובן שעדיף להפסיק לעשן כמה שיותר מוקדם. הפסקת עישון לא רק מוסיפה שנים לחיים שלך, אלא משפרת את הסיכויים שלא לחלות במחלות הקשורות לעישון ובכך משפרת את עצם איכות החיים עצמם.

ללא סיגריות – פחות לחץ

בניגוד לדעה המוטעית המושרת כה חזק אצל הרבה מן המעשנים, שסיגריה מרגיעה ותורמת לריכוז – מחקרים מדעיים מלמדים בדיוק ההיפך. עולה כי רמות הלחץ נמוכות יותר אצל מי שהפסיק לעשן, לעומת רמות הלחץ שהיו בזמן שנהג לעשן. התחושה הנעימה כביכול, של סיפוק התשוקה הרגעית לסיגריה, היא זמנית בלבד ואינה מספקת מענה אמתי ללחץ. כמו כן, רמות משופרות של חמצן בגוף מסייעות בריכוז ובכך, בטווח הרחוק, תורמות לתחושת הרווחת הנפשית.

גמילה מעישון משפרת את חושי הריח והטעם

גמילת מעישון מסייעת לגוף לצאת מהקהות החושית שנגרמת בעקבות של מאות כימיקלים רעילים הנמצאים בסיגריות, ומחזירה את היכולת לחוש בטעמים ובריחות בצורה טובה יותר. כשחוש הריח וחוש הטעם חוזרים לתפקוד טוב, מצב הרוח הרבה פעמים משתפר כתוצאה מכך.

בית נקי מעישון מגן על האנשים היקרים לכם

להפסקת עישון יתרונות בריאותיים לא רק עבור הנגמל, אלא גם עבור בני משפחתו וחבריו, וכל מי שנמצא בקרבתו. עישון פסיבי מעלה את הסיכון לסרטן הריאות, למחלות לב ושבץ. עישון פסיבי מכפיל את הסיכון לדלקת ריאות, דלקת גרון וברונכיטיס, דלקות אוזניים, צפצופים ואסטמה אצל ילדים, וכמו כן מגדיל פי שלושה את הסיכון שלהם לחלות בסרטן הריאות מאוחר יותר בחיים, בהשוואה לילדים שחיים בבתים בהם ההורים ושאר בני המשפחה אינם מעשנים.

9933*
נתקשר ונסביר איך השיטה תעזור לך 2 שאלות ואנחנו איתך