נזקי האלכוהול לטווח ארוך וקצר

מאת: מכון אברהמסון
|
זמן קריאה: 6:04

כבר כמה שנים, או ליתר דיוק מספר עשורים טובים, המודעות בנוגע לסכנות הסמים הקלים והקשים עולה בכמה מידות על המודעות לסכנות האלכוהול.

מצב זה מטריד במיוחד, מפני שאלכוהול הוא סם פסיכואקטיבי מסוכן!

אסור לדחוק את נזקי האלכוהול לשולי המודעות… אז בואו נבין מה הסכנות הטמונות בשתיית משקאות אלכוהוליים ולמה צריך בהחלט להיזהר מהם.

צריכת האלכוהול בעולם ובישראל נמצאת בעליה מובהקת

מחקר מדעי שנערך על ידי אוניברסיטת דרזדן בגרמניה בשנת 2017, ודגם 189 מדינות ברחבי העולם, מצא כי בשלושת העשורים האחרונים עלתה צריכת האלכוהול השנתית העולמית ב-70%.  

ארגון הבריאות העולמי קבע שלמעלה משלושה מיליון בני אדם נפטרו בשנת 2016 כתוצאה מצריכה מופרזת של אלכוהול – כלומר אחד מכל עשרים מקרי מוות באותה השנה נבעו משתייה לשכרה.

ומה קורה כאן בישראל?

דוח של ארגון הבריאות העולמי קובע כי בין השנים 2002-2014 התרחשה בישראל העלייה המשמעותית ביותר ביחס למדינות אירופה בצריכת אלכוהול בקרב בני נוער מגיל 15 ומעלה. 

עוד מסתבר ש-23% מהאוכלוסייה בגילאי 15 ומעלה בישראל צורכים אלכוהול על בסיס שבועי, מה שממקם אותנו במקום השני מתוך 42 מדינות שנסקרו!  

זאת ועוד: מתחילת משבר הקורונה ובעקבות הסגרים, חנויות המשקאות והסופרמרקטים בישראל מדווחים על עלייה דרסטית בצריכת האלכוהול.

בעקבות הנתונים המדאיגים הללו החלטנו לסקור את הרשימה הארוכה של הסכנות אשר טמונות בצריכת אלכוהול. 

 

סכנות האלכוהול ביחס לסמים אחרים

במחקר מדעי שנערך על ידי חוקרים מהיחידה לנוירו-פסיכו-פרמקולוגיה ב'אימפריאל קולג" שבלונדון, בריטניה, דורגו 20 סוגי סמים על פי 16 קריטריונים של נזק למשתמש ולחברה. במחקר נמצא כי אלכוהול הוא הסם המזיק ביותר לחברה, והרביעי, אחרי הרואין, קראק ומתאמפטמין מבחינת נזק למשתמש. 

עוד מסתבר שבבחינת הנזק המצרפי (לחברה ולמשתמש גם יחד) – אלכוהול דורג במקום הראשון, כסם ההרסני והמזיק ביותר. 

ואכן, מחקר נוסף שנערך בשיתוף פעולה בין אוניברסיטת דרזדן בגרמניה לבין אוניברסיטת טורונטו בקנדה בשנת 2015, מצא כי די בפחות מעשר מנות אלכוהול כדי להרוג!

נתון זה משקף שאלכוהול הנו, הלכה למעשה, אחד החומרים הקטלניים והמסוכנים ביותר לאדם, וכי צריכתו טומנות בחובה נזקים חמורים בהרבה מאשר השימוש בסוגים רבים של סמים אחרים. 

התמותה כתוצאה מצריכת אלכוהול

על פי המחקר המקיף ביותר שנערך עד היום בנושא, וסקר 195 מדינות בין השנים 1990-2016, האלכוהול מהווה את סיבת המוות השכיחה ביותר בגילאי 15-49: כאשר 12% ממקרי התמותה בקרב גברים ו-4% משיעור התמותה של נשים בגילאים אלו, מקושרים לצריכת משקאות אלכוהוליים.

בנוסף, הנתונים הסטטיסטיים העולים מסקירה מדעית שפורסמה על ידי אגודת הנשימה האירופית בשנת 2017, מצביעים על כך ששתי סיבות המוות השכיחות ביותר בעקבות צריכת אלכוהול הן תמותה משחפת, (שצריכת אלכוהול מעלה את הסיכון ללקות בה פי 3.3 ביחס לממוצע) ומתאונות דרכים על רקע שתייה לשכרה.

זאת ועוד: מעל גיל חמישים, סיבת התמותה הרווחת ביותר שמתקשרת לצריכת אלכוהול היא מוות ממחלות סרטן שונות, והאלכוהול אף מעלה משמעותית את רמת הסיכון למחלות לב איסכמיות ומוות מאוטם שריר הלב. 

ראוי גם לציין בהקשר זה, שבניגוד לאמונה רווחת, מחקר מדעי משנת 2016 הוכיח שגם צריכה מתונה של אלכוהול מזיקה לבריאות ואינה תורמת להארכת תוחלת החיים. 

מהי שתייה מופרזת של אלכוהול? 

שתיה מופרזת של אלכוהול מוגדרת כצריכתם של יותר מארבעה משקאות אלכוהוליים בקרב נשים או של למעלה מחמש מנות אלכוהול אצל גברים, במהלך אירוע יחיד.

אם בוחנים זאת לפי תדירות צריכה שבועית, שתייה מופרזת נחשבת כצריכה של למעלה משמונה משקאות אלכוהוליים מידי שבוע בקרב נשים, או של יותר מ-15 משקאות בשבוע בגברים.

לצד זאת, חשוב מאוד להדגיש שישנם מצבים בהם אין לצרוך אלכוהול כלל, בשום פנים, גם לא בכמויות מתונות (צריכת אלכוהול מתונה נחשבת לשתייה של מנת אלכוהול אחת בקרב נשים או של שני משקאות לגברים). 

המצבים בהם אסור לצרוך אלכוהול כלל, כוללים, בין היתר, נשים בהריון או שיש חשש לגביהן שהן עלולות להיות הרות, אנשים שנוטלים תרופות אשר אסורות לצריכה עם אלכוהול וכן חולים ואנשים שסובלים מבעיות בריאותיות אשר החשיפה לאלכוהול עלולה להחמיר את מצבם.

גם לאנשים שהיו מכורים בעברם לאלכוהול ונגמלו אסור בשום אופן לשתות משקאות אלכוהוליים כלשהם, גם לא בכמויות מתונות.

עוד מובן שאין לצרוך אלכוהול כלל לפני נהיגה או ביצוע של כל פעולה שדורשת ערנות, קואורדינציה וריכוז.

נזקי האלכוהול לטווח הקצר

נזקי האלכוהול רבים וחמורים, גם לטווח הקצר, ולכן חשוב מאוד להיות מודעים אליהם.

לפניכם מספר נזקים עיקריים שידועים לצריכת האלכוהול בטווח הקצר: 

 • הרעלת אלכוהול: שתיה מרובה שמעלה את רמות האלכוהול בדם, עלולה לגרום להרעלה, שמהווה מצב חירום רפואי מסכן חיים, וזאת גם במהלך אירוע חד פעמי של השתכרות וללא רקע קודם בתחום. 
 • שתיית אלכוהול מעוררת אלימות: אנשים שצורכים אלכוהול מועדים יותר להתנהגויות אלימות, לרבות רצח, התאבדות ותקיפות מיניות.
 • צריכת אלכוהול מעודדת התנהגות מינית בלתי אחראית: האלכוהול מעודד קיום יחסי מין בלתי מוגנים עם שותפים לא מוכרים, אשר כרוך בסכנות להדבקה באיידס ובמחלות מין ובסיכון להריונות בלתי רצויים. 
 • שתיית אלכוהול במהלך הריון עלולה לגרום לתסמונת האלכוהול העוברי, להולדת עובר מת ולהפלות: שתיית אלכוהול על ידי נשים הרות עלולה לגרום לתסמונת האלכוהול העוברי (FSA), הקשורה למגוון מומים בעובר, לרבות פיגור, עיכובים בגדילה, פגמים במערכת העצבים, שינויים במבנה הפנים, הפרעות קשב וריכוז, הפרעות התנהגותיות ורגשיות ובעיות נוספות.
 • בנוסף, צריכת אלכוהול על ידי נשים הרות מעלה את הסיכון ללידת עובר מת ולהפלה.

נזקי האלכוהול לטווח הארוך 

לצד הנזקים החמורים של האלכוהול לטווח הקצר, שימוש מפורז לטווח ארוך טומן בחובו סיכונים דרסטיים ומרחיקי לכת אף יותר, עד כדי סכנת חיים.

לפניכם עיקר הנזקים שנגרמים כתוצאה מצריכת אלכוהול מופרזת לטווח ארוך: 

 • יתר לחץ דם.
 • מחלות לב, כולל אוטם שריר הלב.  
 • שבץ מוחי.
 • מחלות כבד.
 • בעיות שונות במערכת העיכול.
 • מחלות סרטן השד, הפה, הגרון, הוושט, הכבד וסרטן המעי הגס. 
 • חולשה חיסונית ונטייה מוגברת למחלות וזיהומים. 
 • דמנציה ופגיעה בזיכרון.
 • לקויות וקשיי למידה. 
 • דיכאון, חרדה ובעיות נפשיות נוספות. 
 • אבטלה ופגיעה בתפקוד המקצועי. 
 • בידוד חברתי וקשיים בתפקוד הבינאישי.
 • בעיות משפחתיות, הוריות וזוגיות. 
 • התמכרות. 

ההשפעות המזיקות של התמכרות לאלכוהול ואלכוהוליזם

התמכרות לאלכוהול, המבטאת בתלות ובשימוש כפייתי, פוגעת משמעותית בכל קשת התפקודים של האדם הממוצע, בתחומי המשפחה, החברה והעבודה.

האלכוהוליסטים סובלים מפגיעות רגשיות והתנהגותיות חמורות, ומועדים לסיכונים נלווים כמו תאונות דרכים ופציעה בקטטות. 

בנוסף, ישנם סיכונים בריאותיים חמורים שנובעים מאלכוהוליזם – הנה העיקריים שבהם:

 • יתר לחץ דם.
 • אריתמיה – הפרעות בקצב הלב. 
 • שבץ מוחי. 
 • דלקת ו/או צהבת בכבד.
 • שחמת ופיברוזיס של הכבד.
 • אי ספיקת כליות.
 • מחלות כליה כרוניות.
 • דלקת בלבלב. 
 • בעיות עיכול כרוניות עקב פגיעה בכלי הדם בלבלב. 
 • שחפת.
 • דלקת ריאות. 

אם האלכוהול כל כך מסוכן, מדוע הוא חוקי? 

באופן טבעי, ההיחשפות למידע האמין ומעורר הדאגה בדבר סכנותיו של האלכוהול, מעלה את השאלה מדוע הוא נגיש וחוקי? 

ובכן, הסיבות לחוקיותו של האלכוהול אינן טמונות בכך שאינו מסוכן, אלא בעובדה כי שתיית משקאות אלכוהוליים היא הרגל שכיח, המקובל בקרב כמחצית מהאוכלוסייה הכללית.

בנוסף, ראוי לציין שתעשיית האלכוהול חזקה ומהווה חלק משמעותי בכלכלה העולמית, מה שמקשה על המדינות השונות לוותר עליה כמקור הכנסה. 

כמו כן, ראוי לציין שתרבות היין מהווה חלק אינטגראלי מדתות רבות, כמו היהדות והנצרות, מוזכרת פעמים רבות בתנ"ך ונטועה עמוק בשורשי ההיסטוריה האנושית. 

גם בתקופת היובש בארה"ב, במהלכה נאסרה צריכת האלכוהול באופן חוקי, לא הופחתה שכיחותה של השתייה לשכרה – אלא אף עלתה.  

אם נוסיף לכך את העובדה כי קל מאוד לייצר אלכוהול באמצעות תסיסה, שהיא תהליך טבעי לחלוטין, אשר קשה עד בלתי אפשרי לאכוף את האיסור עליו, נבין מדוע לא הוצא האלכוהול מהחוק. 

אז מה עושים עם ההתמכרות לאלכוהול? 

בראש ובראשונה, על מנת לטפל בהתמכרות לאלכוהול חשוב להכיר בה ובכך שהיא מהווה בעיה, משפיעה לרעה וגובה מחיר משמעותי. 

על מנת לתמוך בהצלחת הגמילה חשוב גם להיפטר מכל מאגרי המשקאות האלכוהוליים, ולהשתדל להפחית את הטריגרים והסיטואציות שעלולות לפתות אתכם לשוב לשתות.  

זכרו שתהליך הגמילה מאלכוהול הוא לא רק פיזי, ומצריך חשיבה חיובית, חמלה לעצמכם ואמונה בכוח הרצון הפנימי, לצד תכנית פעולה ברורה ומחויבות.

בנוסף, חשוב לבקש עזרה, כי קשה מאוד להיגמל מהתמכרות לאלכוהול לבד!

הגעתם למסקנה שאתם רוצים להפסיק לשתות אלכוהול? – כל הכבוד!

אתם לא לבד, ואינכם חייבים להתמודד עם הגמילה בכוחות עצמכם בלבד – פנו עוד היום למכון אברהמסון.

גמילה מאלכוהול בשיטת אברהמסון מאפשרת טיפול גם ברצון ובדחף שלכם לשתות, בדרך טבעית ואפקטיבית כל כך – שהיא פועלת ממש כמו קסם.

9933*
נתקשר ונסביר איך השיטה תעזור לך 2 שאלות ואנחנו איתך
גמילה מעישוןגמילה מפחמימות