דיאטה מהירה או הרזיה ללא דיאטה?

מאת: מכון אברהמסון
|
זמן קריאה: 7:57 דק'

זה שהגעתם לכאן רק אומר שנתקלתם, לפחות פעם אחת וכנראה שהרבה יותר מכך, בהבטחות להרזיה מהירה ללא דיאטה או פעילות גופנית; ובטח שאלתם את עצמכם – האם זה Too Good To Be True?

החלטנו לעשות סדר בנושא ולשתף מניסיוננו עם אלפי מרזים כדי לעזור לכם לענות על השאלה: האם כדאי לעשות דיאטה מהירה או שמוטב ללכת על ההרזיה הבטוחה?

האם יש דבר כזה בכלל הרזייה ללא דיאטה? 

אמנם המושג 'דיאטה' כבר הפך להיות חלק אינטגרלי משפת היומיום שלנו, אבל בפועל פירוש המונח מתייחס לכלל המזון שכל אדם צורך, או למשטר התזונה של כל פרט, המושפעים מגורמים שונים כמו השקפת העולם, הרגלים חברתיים ותרבותיים ועוד. 

כמובן שכאשר מתבוננים על זה בפרספקטיבה הזאת, אין באמת דבר כזה הרזיה ללא דיאטה, שהרי אף אחד שמרזה לא עושה זאת ללא תזונה. 

זאת ועוד: יש שזקוקים לדיאטה שמטרתה דווקא עלייה במשקל, כמו אנשים שסובלים מתת משקל או תת תזונה באופן שמסכן את בריאותם ותפקודם.  

אך כמובן, ולמרבה הצער, כשאנחנו מדברים כיום על דיאטה, ביטוי זה מתפרש אצל רבים כהימנעות, לעתים קרובות קיצונית, ממזונות שונים, בתקוות שווא שזה מה שיוביל להרזיה המיוחלת ויאפשר לשמור על הרזון לאורך זמן.

דיאטות בזק – מהיר ועצבני 

האם התפתיתם פעם לדיאטות בזק שמבטיחות לכם להוריד עשרה קילוגרמים בשלושה ימים ויתר הבטחות שלא באמת אפשריות?

אנשים באמת מחפשים פתרונות כאלה ואפילו נוטים להתפתות ולהאמין לכך שזה אפשרי, כשבפועל בשביל שהבטחה כזו תתקיים צריך היה לשרוף 3,500 קלוריות יותר לכל קילוגרם גוף.

גם אם היינו צמים בכל שלושת הימים זה לא היה מספיק, ואם נוסיף למשוואה את האפשרות של שריפת קלוריות בפעילות גופנית, ונסתמך על קצב שריפת הקלוריות הממוצע, שעומד על כמאה קלוריות לריצה של קילומטר – נראה שמדובר בעניין מופרך למדיי. 

למעשה, לפי חישוב זה, על מנת שניתן יהיה לרזות עשרה קילוגרמים בשלושה ימים, לא רק שצריך היה לשמור על צום מוחלט במהלכם, אלא גם לרוץ ללא הרף, 24 שעות ביממה כל שלושת הימים ברציפות במהירות של 10 קמ"ש לשעה.

הסכנות הטמונות בדיאטות בזק

לא זו בלבד שירידה דרסטית במשקל בתוך זמן קצר מועדת לכישלון, כש90%-95% מהמרזים בדרך זו חוזרים למשקלם הקודם ואף מעלים למשקל גוף גבוה יותר, אלא שהיא גם עלולה לגרור בעיות בריאותיות.

כ-70% מאיבוד המשקל בדיאטות קיצוניות נובע מאובדן נוזלים דרך השתן, כשבהמשך לכך מתרחשת ירידה חדה ברמות הסוכר בשרירים בכבד ובדם, מה שפוגע בתפקודן של מערכות הגוף ומסכן את הבריאות הגופנית והמנטאלית. 

ירידה ברמות הסוכר בדם וכתוצאה מכך גם באספקתו למוח, גוררת עצבנות, קשיי ריכוז, מחשבות אובססיביות על אכילה, דכדוך ואף דיכאון של ממש.

במצבים אלו קיים סיכון יתר להתפתחות של אנורקסיה, נברוזה ובולימיה, כמו גם לפגיעה בתפקוד מערכת החיסון, הפסקת מחזור הווסת ובעיות פוריות בנשים, ולבריחת סידן מוגברת מהעצמות עד כדי אוסטאופורוזיס. 

בנוסף, עלולים להיווצר חסרים תזונתיים מסוכנים, כדוגמת חוסר בוויטמין B12 ובברזל, שמלווים בתסמינים כמו חולשה, עייפות כרונית, נשירת שיער, סחרחורות, כאבי ראש וגם… חוסר תיאבון ובחילה, למרות ההרעבה. 

זאת ועוד: מחסור בנתרן ואשלגן עלול לשבש את פעילותה של המערכת העצבית, לפגוע בחוזק השרירים, ולגרום להפרעות בהולכת החשמל בלב ואף להתקף לב.

כך גם מחסור בפחמימות בריאות, שאמנם מגביר את קצב פירוק השומנים, אבל כשקצב שריפת השומן מתגבר מאוד הוא עלול לגרום לעלייה ברמות הכולסטרול הרע (LDL), ומעלה את הסיכון להיווצרותם של קרישי דם, להתקף לב ולשבץ מוחי. 

עולם כדורי הדיאטה

חלק בלתי נפרד מעולם הדיאטות הוא כדורים, אבקות ושאר מוצרי הרזייה המשווקים באופן אינטנסיבי ומוצגים כפתרון פלאים להורדה במשקל.

מדובר בשוק ענף של מוצרים המגלגלים מיליונים ונמכרים ללא פיקוח, על אף שרבים מהם מכילים חומרים מסוכנים שעלולים לגרור נזקים בריאותיים חמורים. 

דוגמאות לכך יש בשפע: כדורי הרזיה 'סלים אקסטרים' נאסרו למכירה בגלל שהם מכילים סיבוטרמין, חומר פעיל ומסוכן הגורם לתופעות לוואי פסיכוטיות ואף למוות, וכדור דומה בשם 'ליפו 6' מכיל חומר מסוכן בשם יוהימבין שבין תופעות הלוואי שלו ניתן למנות קוצר נשימה, יתר לחץ דם, דיכאון וחרדה. 

כדור אחר, ששווק תחת השם 'ברזילאי טבעי' גרם לאשפוזים והתברר כתכשיר שמכיל סם מסוג אמפטמין שעורבב עם חומר נוגד חרדה הקרוי פלוקסטין, ואילו כדורי 'רדוקטיל' שמכילים סיבוטרמין – התגלו כגורמים להתקפי לב ושבץ מוחי.  

מסתבר שרבים מכדורי הקסם הללו הוצאו מחוץ לחוק, אבל חלקם עדיין מיוצרים במפעלים עלומים בסין בצורה בלתי חוקית וזמינים לרכישה באופן מקוון.

כדורי אינבו ודיאטת 500 קלוריות להרזיה מהירה

לצד כדורי הקסם שאמנם מאיצים לעתים חילוף חומרים אך עלולים לפגוע קשות בבריאות ואף לסכן את חייו של הנוטל אותם, ישנם כדורים המשווקים ובעצם אינם תורמים באמת להרזיה.

דוגמא רווחת היא ספריי HCG, שמכיל את הורמון ההיריון ומבטיח לעשות פלאים בכל הנוגע לקצב הירידה במשקל, על אף שכלל לא הוכח כמועיל למטרה זו.

נגד משווקי תרסיס ההרזיה הוגשה תביעה ייצוגית שהתקבלה, ובעקבותיה קיבלו המשתמשים שסבלו מתופעות לוואי פיצויים כספיים.

במרבית המקרים, כדורי ותכשירים מסוג זה נמכרים לצד תפריטי דיאטה קיצוניים, שהיקף הערך הקלורי של המזונות הכלולים בהם אינו עולה על חמש מאות קלוריות ליום בלבד.

במקרים אלו, אפקט ההרזיה אינו מגיע מהכדור עצמו אלא מהדיאטה הקיצונית הנלווית לו, ואילו הצרכנים מצדם מתמודדים עם רעב קיצוני – אך מנסים לשכנע את עצמם שהכל בסדר כל עוד רואים ירידה במשקל. 

כמובן שרבים מנסים דיאטות קיצוניות כאלה גם ללא כדורים, ובהקשר זה ראוי לציין שדיאטה מהירה הכוללת תפריט של חמש מאות קלוריות ליום בלבד – מסוכנת מאוד לבריאות בפני עצמה. 

דיאטה קיצונית עלולה לגרום לחסרים תזונתיים חמורים בחומרים החיוניים לבריאות הגוף ותפקודו התקין, וכרוכה בתופעות לוואי רבות. 

הסכנות החמורות של דיאטת חמש מאות הקלוריות

כשמנסים בכל מחיר להרזות, ופונים לדיאטות קיצוניות בדרך כלל לא לוקחים בחשבון את תופעות הלוואי שכרוכות בהם, שאחת השכיחות בהן היא נשירת שיער, אשר עשויה להיגרם כתוצאה ממחסור בוויטמינים ומינרלים בדגש על אבץ.

השלכותיהם של החסרים התזונתיים נעות בין תופעות לוואי מתונות גם אם חמורות כשלעצמן, כמו אנמיה בעקבות צריכת ברזל נמוכה או אוסטאופורוזיס שנגרם בגלל מחסור בסידן, ועד למצבים מסכני חיים כדוגמת התקפי לב שעלולים להיגרם בשל חוסר בניאצין, בנתרן או באשלגן. 

זאת ועוד: מצבים בהם הגוף מורעב מניעים לא רק שריפה של שומנים אלא גם גורמים לאובדן מסת שריר, שמחלישה משמעותית את הגוף, ובטווח הארוך גם מפחיתה את קצב שריפת האנרגיה, שהרי שרירים כידוע, שורפים יותר קלוריות, גם במנוחה, ביחס לשומנים.

אם לא די בכך, הרי שתפריט של דיאטה קיצונית גורם להאטה בקצב חילוף החומרים, מתוך כך שהגוף חש במצוקה ולכן חוסך באנרגיה ומוריד באופן קבוע את קצב שריפת הקלוריות.

תופעה זו, היא שגורמת לרוב האנשים לעלות במהירות במשקל מיד עם החזרה לתפריט הרגיל שלהם, ואף לסיים את התהליך במשקל גוף גבוה מזה שהיו בו עת התחילו עם הדיאטה הקיצונית. 

דגלים אדומים או מה אסור לעשות בשום אופן כדי לרדת במשקל

חשוב לזכור, שלמרות שירידה במשקל חשובה, הן מבחינה בריאותית והן מבחינה אסתטית כבסיס לדימוי גוף חיובי, אסור לחתור להרזיה בכל מחיר.

בסופו של דבר, המחיר שנידרש לשלם עבור שיטות קיצוניות ובלתי מאוזנות להרזיה עלול להיות כבד מידיי ואף מסכן חיים.

הנה מספר דרכי הרזיה ידועות שאסור בשום אופן לנקוט בהן כל עוד רוצים לשמור על נפש בריאה בגוף בריא: 

 • דיאטת רעב וצומות: צומות ודיאטות רעב שערכו הקלורי של התפריט שלהן פחות מ-1200 קלוריות ליום, עלולות לגרום לאיבוד מסת שריר, האטה בקצב חילוף החומרים, סוכרת, ואף למצבים מסכני חיים כמו עליית לחץ דם קיצונית, התקף לב ושבץ מוחי.
 • כדורי דיאטה ותכשירי פלא להרזיה: היות והשוק מוצף בכדורי הרזיה שמבטיחים לעשות פלאים ולמעשה מסכנים את בריאותם של הנוטלים אותם, מוטב להתייעץ עם רופא לגבי כל תוסף שאתם שוקלים לקחת, על מנת לוודא שהוא אכן בטוח לשימוש ומאושר מבחינה בריאותית.
 • תכשירים משלשלים: תכשירים משלשלים עלולים לגרום להתמכרות, כשהגוף מפתח תלות בכדור ומאבד את יכולתו לתנועת מעיים עצמאית והתרוקנות טבעית, ולכן אינם מומלצים לנטילה באופן קבוע. 
 • הקאות ולעיסת אוכל מבלי לבלוע אותו: גרימת הקאות באופן יזום ולעיסת אוכל מבלי לבלוע אותו כדי לרזות, הם בעצם תמרורים אדומים להפרעות אכילה כמו בולימיה ואנורקסיה נברוזה, שמהוות מצבים בריאותיים חמורים ומסוכנים.   
 • פעילות גופנית קיצונית והתמכרות לספורט: ספורט הוא טוב לבריאות, כפי שידוע לכולנו, אבל פעילות גופנית שאינה קשובה לגוף, בעצימות מוגזמת, בעיקר כשמרגישים כורח להמשיך בה גם במצבים בהם היא גורמת לכאב או פציעה – היא כבר הרגל אובססיבי ואף ממכר שעלול לפגוע בבריאות. 
 • שימוש בסמים ובתרופות מרשם לירידה במשקל: כדי לשמור על הבריאות יש ליטול כל תכשיר ותרופה אך ורק תחת פיקוח והשגחת רופא. שימוש בסמים ממריצים בלתי חוקיים כדוגמת קוקאין או בתרופות מרשם שמיועדות למחלות אחרות כגון ריטלין, תכשירים לטיפול בסוכרת או בתת פעילות של בלוטת התירס על מנת לרדת במשקל – מסוכן מאוד לבריאות.
 • עישון להפחתת התיאבון: הניקוטין אמנם מדכא תיאבון, אך הסיכונים הכרוכים בעישון עולים בהרבה על התועלת הזעומה שבכך.העישון, כידוע, הורג, גורם למחלות סרטן, יתר לחץ דם ומחלות לב, ולמעשה פוגע כמעט בכל איבר בגופנו.

דיאטה ללא פעילות גופנית – יש דבר כזה?

אמנם פעילות גופנית מהווה גורם חשוב מאוד בשמירה על בריאות תקינה, אבל ההנחה הרווחת לפיה לא ניתן לרדת במשקל בלי להתעמל – אינה נכונה. 

פעילות גופנית מאוזנת וסדירה תומכת בבריאות, מסדירה את המאזן ההורמונאלי, בונה את מסת השריר, משפרת את מצב הרוח ומונעת, בין היתר, מחלות לב, סרטן וסוכרת.

יחד עם זאת, כל גירעון קלורי יגרום לירידה במשקל, בין אם הוא נובע מצמצום במזונות עתירי סוכר ושומנים ובין אם הוא מתרחש בעקבות פעילות גופנית.

לפיכך, במקרים בהם קשה מאוד למצוא את כוח הרצון להתחיל להתעמל באופן קבוע – מוטב לכל הפחות להסדיר את התזונה, מה שיקדם את הירידה במשקל בכל אופן. 

בפועל, אם צועדים במשך שעה שלוש פעמים בשבוע או שומרים על דיאטה מוקפדת למשך יום, ניתן להגיע לאותו גירעון קלורי, שיביא בתורו לירידה מתונה ובטוחה במשקל. 

לעתים יש אנשים שקל להם יותר למצוא פעילות גופנית נעימה שהם מתחברים אליה לאחר שכבר החלו בתהליך של ירידה במשקל, אשר בעקבותיה הם חשים יותר בנוח עם הגוף שלהם. 

בהקשר זה, טוב להיות מודעים לכך שכושר גופני יכול לעזור להשיג תוצאות מהירות יותר שיחזיקו לאורך זמן, וגם תורם רבות לבריאות הגופנית והנפשית, ולכן מומלץ לאמץ שגרת פעילות ספורטיבית שתהיה לכם נעימה, מה שיקל עליכם להתמיד בה. 

בשורה התחתונה, להבדיל משיטות הרזיה לא בטוחות יש דרך בטוחה, מאוזנת ובריאה להרזיה ולשמירה על משקל גוף תקין, שאינה פוגעת אלא תומכת בבריאות ומקדמת אותה. 

במכון אברהמסון תוכלו להיגמל מההתמכרות למתוקים ולפחמימות, באמצעות שיטה טבעית ואפקטיבית שפשוט עובדת – בטיפול אחד בלבד.

הפרידה מהדחף למתוקים ולמאפים, יכולה לסייע להרזות עשרות קילוגרמים בקלילות, להשתחרר מתסמינים מציקים כמו כאבים ונפיחות בבטן וכאבי ראש, וליהנות מגוף בריא וחטוב ללא מאבק. 

זקוקים לסיוע בתהליך שאתם מתמודדים איתו?
דברו איתנו. אנחנו כאן בשביל לסייע.

  9933*
  נתקשר ונסביר איך השיטה תעזור לך 2 שאלות ואנחנו איתך

   גמילה מעישוןגמילה מסוכר ופחמימותאחר