תפקוד הריאות פוחת ככל שמעשנים יותר. המשמעות היא שריאותיו של מעשן בן 35 למשל "זקנות" ממנו בכ-20 שנה ומקבילות בהספקן לריאותיו של גבר בן 55. גיל ריאותיהם הממוצע של בני 50 המעשנים יותר מ-20 שנה מקביל לזה של בני 80! תפקודי הריאות של גברים בני 35, המעשנים חפיסה ביום (20 סיגריות) במשך 10 שנים (סה"כ 73,000 סיגריות ב–10 שנים), שווים בממוצע לתפקוד ריאותיו של אדם בן 55 שנים.
כך עולה מנתוני בדיקות תפקודי הריאות שערך מכון אברהמסון, גמילה מעישון ואכילה, בקרב 3938 נבדקים, במטרה לקדם את המודעות לנזקי העישון. הנפח הממוצע (המשתתף באופן פעיל בתהליך הנשימה), של ריאותיו של גבר בריא בעל נתונים דומים שאינו מעשן הוא 5.1 ליטר. נפח הריאות החיוני של הגברים המעשנים, כפי שנמצא בבדיקות, עומד על 4.6 ליטר.
כלומר, ריאותיהם נפגעו בכ-10% והמשמעות היא שריאותיו של נבדק בן 35 "זקנות" ממנו בכ-20 שנה ומקבילות בהספקן לריאותיו של גבר בן 55. אצל נשים מעשנות שגילן הממוצע 35 וגובהן הממוצע 1.70 נמצא נפח ריאות חיוני של כ – 3.3 ליטר, המקביל לריאותיהן של נשים בנות 50.
נפח הריאות החיוני של אישה בריאה שאינה מעשנת, בעלת נתונים דומים, הוא בממוצע 3.7 ליטר. אצל גברים בני 50 ומעלה, המעשנים יותר מ-20 שנים, נמצאה פגיעה של כ 20% בנפח הריאות החיוני, וגיל ריאותיהם היה מקביל לזה של קשישים בני 80. הבדיקות נערכו בקרב 1524 נשים מעשנות ו-2414 גברים מעשנים בגילאי 25 עד 65.
נבדקו נפח הריאות החיוני של המעשנים ביחס לגילם, גובהם, צריכת הסיגריות היומית שלהם ומספר שנות העישון. הבדיקות נערכו באמצעות מכשיר ספירומטר, בביתן נייד לבדיקת תפקודי ריאות שמפעיל צוות המתנדבים של מכון אברהמסון ברחבי הארץ.
לאופן העישון השפעה מהותית על הנזקים המצטברים לריאות: אצל מעשנים בשאיפות עמוקות וגדולות ניכרת החמרה ברורה בתפקוד הריאות, בעוד שאצל מעשנים ש"לא לוקחים לריאות" – הנזק הנגרם לתפקודן קטן יותר. דר' גרשון פינק, יו"ר איגוד רופאי הריאות בישראל: "בנוסף לנזק התפקודי הנגרם לריאות כתוצאה מהעישון, מהווה העישון גורם מרכזי בתחלואת סרטן הריאות, ואחד מגורמי הסיכון המרכזיים להופעת מחלות לב וכלי דם".


שתף
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
צרו איתנו קשר


רשימת הסניפים שלנו
* עין ורד​ * תל אביב * ראשון לציון * הרצליה * ירושלים * חיפה * באר שבע * אילת