עישון ומצב הבריאות

עישון מזיק לבריאות, זה לא סוד ולא מידע חדש ופורץ דרך. המודעות לנזקי העישון בימנו גדולה מאי פעם, וקשה למצוא כיום אדם שאינו מודע לסיכוני בריאות בעישון – אפילו אם רק לכמה מהם. השינוי במודעות הביאה לתמורה משמעותית בתפיסה החברתית את העישון, וביחס החברה למעשנים. בעבר הלא רחוק, היה העישון פופולרי ומקובל. מותר היה לעשן כמעט בכל מקום ציבורי; במטוסים, באוטובוסים, במשרדים, חדרי קבלה ובכל קרן רחוב. הצמיחה במודעות  לנזקי העישון בשילוב עם המודעות המתגברת לחשיבות השמירה על אורח חיים בריא ככללו – הובילה בסופו של דבר גם לשינוי בחוק.

בשנים האחרונות נחקקו ונאכפו חוקים מחמירים מאי פעם הנוגעים לעישון בשטחים ציבוריים. החוק האחרון שאושר ממש לא מזמן בישראל, נוגע לעישון בשטח בתי ספר, ותקף עבור תלמידים ומורים כאחד. למעשה מדובר בתיקון לחוק, אשר אוסר מעתה על עישון בבתי הספר וסביבתם, ואוסר אף על הקצאת חדרי עישון יעודיים  עבור המורים, כפי שנהוג היה בעבר.

הסיכונים הבריאותיים בעישון רבים ומגוונים ונוגעים כמעט לכל מערכות הגוף. עישון סיגריות ומוצרי טבק הוא מההתמכרויות הקשות ביותר הידועות לאדם. לשם השוואה, עוצמת ההתמכרות לעישון אינה פחותה ואף עולה על התמכרות לסמים קשים, דוגמת הרואין. ניקוטין הוא חומר ממכר ביותר ונוסף על ההתמכרות לחומר עצמו ישנו פן התמכרותי נפשי, בשל ההיקשרות להרגלים הרבים הקשורים בעישון. פעולת העישון משתלבת בחיי היום של המעשן וההרגלים, במשך שנות עישון רבות, נצרבים חזק ועמוק. לכן גמילה מעישון היא לא עניין של מה בכך, ולמרבה הצער לא רבים מצליחים להפסיק לעשן לבד. למעשה, רק 3-5% מהמעשנים מצליחים להפסיק לעשן לתמיד, בכוחות עצמם. זו עוד אצבע מורה על חומרת ההתמכרות לעישון.

 

מה הם הסיכונים הבריאותיים בעישון?

נזקי העישון רבים ונוגעים לרבות ממערכות הגוף. עישון כרוך בסיכונים בריאותיים רבים, שחלק מהשלכותיהם מיידיות וחלקן ארוכות טווח (נזק מצטבר). אם אתם שוקלים להפסיק לעשן – הנה מידע חשוב שעשוי לעודד אתכם להזדרז ולהוציא את המחשבה להיגמל אל הפועל. הפסקת עישון ושיקום בריאותי חיוניים לאיכות חיים טובה יותר, ולמניעת מחלות.  מה בעצם עושה העישון לגוף? אילו סיכונים בריאותיים אתם לוקחים עם כל סיגריה שאתם מדליקים?

 

עישון משפיע על תוחלת החיים

מחקרים רבים מוכיחים כי לעישון השפעה ישירה על תוחת חייו של אדם. בכמה שנים עשוי להפחית העישון את חייכם? הערכת המומחים קובעת כי עישון עלול להפחית כשבע עד שמונה שנים מתוחלת החיים. ממחקר שנערך בבריטניה עולה כי מתוך 300 אנשים שמתים מדי יום בבריטניה כתוצאה ממחלות וסיבוכים בריאותיים הנגרמים עקב עישון, רבים הם מעשנים צעירים.

 

העישון מזיק לבריאות העצם

עישון גורם לייצור כמויות אדירות של רדיקלים חופשיים – אשר תוקפים ופוגעים בהגנה הטבעית של הגוף. כתוצאה מכך, נוצרת תגובת שרשרת של הרס תאים, ופגיעה באברים ובאיזון הורמונים הקשורים בשמירה על בריאות העצם. הכבד מייצר כמות מוגברת של אנזימים הורסי-אסטרוגן ש"תורמים" גם הם לאובדן עצם. העישון מגביר ומחזק את אבדן מסת העצם שמתרחש בגיל מבוגר. ניקוטין ורדיקלים חופשיים הורגים את התאים שמייצרים עצם ופוגעים באספקת הדם התקינה של חמצן. לכן מעשנים סובלים משברים חוזרים והגוף מתקשה להירפא כראוי.

השנים הקריטיות בהן נבנית מסת העצם הן בין גיל הילדות ועד גיל שלושים לערך. צעירים שמתחילים לעשן בגיל ההתבגרות השלד שלהם יהיה קטן יותר ובעל מסת עצם פחותה בהשוואה ללא מעשנים. עישון משפיע על מסת העצם גם בגילאים מאוחרים יותר. נשים מעשנות בשנות הארבעים והחמישים לחייהן מאבדות מסת עצם במהירות רבה יותר ועם סיבוכים מוגברים.

 

עישון גורם לסרטן

קיים קשר ודאי בין עישון סיגריות ומוצרי טבק שונים – להתפתחות מחלות הסרטן. עשן סיגריות הטבק מכיל קרוב ל-4000 כימיקלים שונים וכ-700 רעלנים, חלקם בעלי פוטנציאל מסרטן גבוה מאוד. מוקדי הסרטן הנפוצים ביותר באיברי הגוף הבאים במגע ישיר עם עשן הסיגריה הם חלל הפה, הוושט, הגרון והריאות. על פי הערכות שונות, הקשר בין מחלת סרטן הריאות לעישון סיגריות עומד על כ-85% מסך מקרי סרטן הריאה בעולם. סיכויו של מעשן למות מסרטן הריאה גבוה פי 10 מאלו של מי שאינו מעשן. מעשנים כבדים של חצי חפיסת סיגריות ומעלה מסתכנים בסיכוי גדול פי 25.

 

עישון גורם לבעיות בלב

עישון בעיות בלבסיבת המוות העיקרית במדינות המערב היא מחלות לב, אפילו יותר מסרטן. מחלות לב שכיחות יותר אצל מעשנים מאשר אצל לא מעשנים. מחקרים מלמדים שכ-75% מהתקפי הלב אצל אנשים עד גיל 45 – הם בקרב מעשנים.

גופם של מעשנים מקבל אליו גזים רעילים כמו ציאניד, אמוניה, וארולאין המצויים בסיגריה ובמוצרי הטבק השונים. החומרים הללו נספגים דרך רירית מערכת הנשימה למערכת הדם. חלקם מהירי השפעה, ולחקלם השפעה מצטברת. ההשפעה המיידית גורמת להתכווצות כלי דם, בעיקר כלי דם קטנים (נימים) ולירידה של כ-3 מעלות בטמפרטורת העור, מה שגורם להתכווצות נימי דם הפריפרייאלים ולהצרות כלי הדם הרחוקים מהלב.

חד תחמוצת הפחמן (CO) המצויה בעשן הסיגריות היא גז רעיל שנקשר להמוגלובין ומונע את התקשרותו לחמצן. יכולת הגוף לספק חמצן יורדת בכ- 20% כאשר מעשנים. מעבר להשפעה הניכרת על הנשימה, משפיע הגז הרעיל גם על שריר הלב, אשר נמנעת ממנו אספקת חמצן תקינה והוא ניזוק קשות, יחד עם העורקים הכליליים שתפקודם יורד באופן משמעותי ועלול אפילו להתפתח נמק.

 


שתף
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
צרו איתנו קשר


רשימת הסניפים שלנו
* עין ורד​ * תל אביב * ראשון לציון * הרצליה * ירושלים * חיפה * באר שבע * אילת