התמכרות לעישון: לא רק התמכרות לחומרים

מאת: מכון אברהמסון

בעוד הרוב המוחלט של הציבור מודע היטב לעובדה כי ניקוטין הוא חומר ממכר וממלא תפקיד מרכזי בהתמכרותם של מעשנים, לא מעט אנשים פחות מודעים לכך שקיימת שכבה שנייה במעגל ההתמכרות. יריב חזק אך פחות ידוע של הניקוטין על התואר המפוקפק "הגורם העיקרי להתמכרות לעישון" הוא ההתמכרות ההתנהגותית.

התמכרות התנהגותית לעישון: איך זה נראה?

עישון אינו כרוך רק בשאיפה ונשיפה של עשן. פעילות העישון הופכת עם הזמן לחלק משגרת היום יום של המעשנים. בין אם מדובר על סיגריה של בוקר עם הקפה, התגודדות חברתית של המעשנים במהלך יום העבודה, או הנשיפה הזו שמסמנת עבורם את היום הארוך שמגיע לקיצו, טקסים אלה בהחלט יכולים להיות ממכרים לפחות כמו הניקוטין עצמו. עישון חברתי, למשל, הוא תופעה בה אנשים מעשנים בעיקר בחברתם של אחרים. עצם שיתוף הסיגריה והסיטואציה המשותפת יכולים ליצור קשר בין המעשנים, ולגרום להם להמשיך במנהג על בסיס אחווה ומילוי צורך חברתי ולא רק עקב רצון או צורך בצריכת ניקוטין.

 

הבנת שורשי ההתמכרות להתנהגות

כפי שקיימות התמכרויות התנהגותיות רבות כגון הימורים, קניות ועוד, כך גם הגורמים המובילים להתפתחות התמכרות ההתנהגותית לעישון מגוונים באותה מידה. החל מההנאה המובנית הנגזרת מההתנהגות הממכרת ועד למצבים בסיסיים של בריאות הנפש או טראומות בעבר. מספר הסיבות לרגישות יתר של אדם כלשהו

ולנטייה מוגברת לייצר תלות והתמכרות, גדול ומגוון.

 

התמכרות התנהגותית והשפעתה על המוח

למרות שהמכניקה של התמכרות התנהגותית עשויה להיראות מופשטת, השפעותיה על המוח הן קונקרטיות. בעוד שהתמכרויות פיזיות לחומרים, כגון ניקוטין, כרוכות בחומר מוחשי, התמכרויות התנהגותיות מתמקדות ברגשות ובחוויות שההתנהגות מציעה. זו הסיבה שרבים, כמו אלה המכורים לאינטרנט, מתקשים להתנתק. כדי להגן על דורנו הצעיר מפני נפילה למלכודת ההתמכרות ההתנהגותית, יש לנקוט בצעדים כגון חינוך, הסברה והגברת המודעות לסכנות, בנוסף להקניית כלים לזיהוי הסימנים ומתן הנחיות להתנהגות בריאה.

 

בין הרגל והתמכרות עובר קו דק וחשוב

בעוד שלכולנו יש הרגלים, לא כל ההרגלים הם התמכרויות. בדרך כלל ניתן לעצור הרגל, גם אם קשה לשבור את דפוס ההתנהגות המאפיין אותו, ללא התערבות רפואית. התמכרויות, לעומת זאת, חולשות על התנהגותו של האדם, ולרוב הן מחייבות טיפול. שלושה סמנים מובחנים יכולים לעזור להבחין הרגל והתמכרות: בחינה כנה של היכולת להפסיק, השפעת ההרגל על חייו של האדם ואלמנט הבחירה. חשוב לשים לב ולאבחן מתי הרגל חוצה את הגבול בין היותו "רק הרגל" לבין מעבר לטריטוריית ההתמכרות. לא פחות חשוב מהאבחנה: יש לבקש עזרה בהתאם.

 

השוואה בין התמכרות כימית והתמכרות התנהגותית

חשוב לציין כי קיים הבדל מהותי בין התמכרות פיזית לבין התמכרות התנהגותית. אמנם התמכרויות מהותיות והתנהגותיות עלולות במקרים מסויימים להיות מכבידות יתר, אך יש גורם נוסף שלא ניתן להתעלם ממנו. התמכרויות התנהגותיות, כמו התמכרות לאינטרנט, נטולות ביטויים גופניים המאפיינים בדרך כלל התמכרויות פיזיות כגון התמכרות לסמים. בהתמכרויות התנהגותיות המתמכרים נמשכים לתחושות ולרגשות הקשורים להתנהגות המדוברת ולא לתלות בתהליך פיזי הקורה בגופם.

 

הבחירה בגמילה והשלכותיה

חשוב להזכיר כי הבחירה להיגמל היא רק תחילת התהליך. האתגר הבא של הנגמלים הוא להכיר מראש את תסמיני הגמילה הצפויים להם ולנווט את התנהגותם לאורך התהליך הלא פשוט הזה. לצורך הדוגמא, התסמינים המשקפים לרוב את אלה הנגמלים מהתמכרות לחומרים פיזיים: תחושות של חוסר שקט, דחף שאינו יודע שובע לחזור להתנהגות הממכרת, הרגשה קשה של חוסר שליטה.

 

מכון אברהמסון: מורשת של הצלחה

בעוד שמאמר זה התעמק במורכבות ההתמכרות, חשוב לנו לסיים אותו בנימה מלאת תקווה. מכון אברהמסון מהווה עדות לכך שעם התמיכה והמשאבים הנכונים, התגברות על התמכרות היא לגמרי בהישג יד. אנשים רבים התגברו על התמכרות לעישון בסיוע מכון אברהמסון. הם מייחסים את הצלחתם לגישה המותאמת אישית של המכון, למקצועיותו ולהשפעה החיובית של ההגמלות על המטופל. רבים מספרים כי הם כבר לא חושקים בסיגריה ומרגישים בריאים ומאושרים יותר מאז שנגמלו. התחושה הכללית של המטופלים בשיטת אברהמסון היא שמכון אברהמסון הוא קרש הצלה הסולל את הדרך בקלות יחסית עבור מי שמנסה להיגמל באמצעותו.

לסיכום, בעוד שניקוטין ממלא, ללא ספק, תפקיד משמעותי בהתמכרות לעישון, חשוב מאוד להבין ולהתייחס גם למקום אותו תופסת ההתמכרות ההתנהגותית. הכרה בניואנסים השונים של ההתמכרות וחיפוש אחר תמיכה נכונה ומדויקת לכם, עשויים להפוך את המסע שלכם לחיים נטולי עשן לבר השגה מהר יותר מכפי ששיערתם.

9933*
נתקשר ונסביר איך השיטה תעזור לך 2 שאלות ואנחנו איתך

    גמילה מעישוןגמילה מסוכר ופחמימותאחר