שיקום בריאותי של נזקי העישון

מאת: מכון אברהמסון

חומרים רעילים המצויים בסיגריה ובטבק גורמים לפגיעות ולמחלות שונות, ביניהן מחלות לב, סרטן, כיבים, בעיות בהיריון, וכן אוסטיאופורוזיס, פגיעה בעור, אימפוטנציה ואף מצב רוח ירוד.

יחד עם זאת, חשוב לדעת כי הפסקת העישון עשויה בהחלט להוביל לשיקום בריאותי, בזכות יכולות התיקון העצמי של הגוף.

הארכת תוחלת החיים

כאמור, הפסקת העישון מעודדת תהליכי שיקום בריאותיים, המתבטאים לבסוף בהארכת תוחלת החיים.

לדוגמא, מחקרים שנערכו בתחום מעידים כי תוחלת החיים של מי שהפסיק לעשן לפני גיל 35 תהיה רק מעט פחותה לעומת האוכלוסייה שאינה מעשנת.

כמו כן, הפסקת העישון בטרם גיל 50 מפחיתה במחצית את סיכויי התמותה לעומת מי שהמשיכו לעשן, ובנוסף לכך הסיכויים לחלות במחלות קשות יורדים ב- 40% אפילו אם מפסיקים לעשן לאחר גיל 60.

שיקום בריאותי מיידי

חשוב לדעת כי להפסקת עישון יש תועלת לא רק בטווח הארוך, אלא גם השפעה מיידית וחיובית.

לדוגמא, בדיקות שנערכו על נגמלים הראו שיפור מהותי בלחץ וזרימת הדם, וכן בפעילות הלב לאחר פחות ממחצית שעה מסיום העישון.

בהמשך, עוד במהלך היום הראשון פחתו במחצית רמות הניקוטין והפחמן הדו חמצני בזרם הדם, ואף הורגש שיפור ביכולת לחוש טעמים וריחות.

ביום השני להפסקת העישון כבר קיים ניקיון בחלק העליון של דרכי הנשימה, סיכונים לאוטם בשריר הלב פוחתים והרמה של פחמן דו חמצני בדם מגיעה לרף תקין.

החל מהיום השלישי מדווחים נגמלים על שיפור בנמרצות וחיוניות, על נשימה חלקה וקלילה יותר, ובשבועות שלאחר מכן נראה שיפור נוסף בנשימה, בכושר הגופני ובזרימת הדם.

מחלות ריאה ושיקום מעישון

כאשר מעשנים, נכנס העשן לריאות ומפעיל תאים דם לבנים שתוקפים את הרקמות.

המתקפה מקטינה את שטח הריאה שדרכו עובר החמצן אל הדם, ומכאן שיכולות הנשימה פוחתות.

למעשה, קיימות מחלות ריאה האופייניות למעשנים בלבד שמכונות COPD, ומתבטאות בחסימה כרונית של דרכי הנשימה.

למרבה הצער, מדובר במחלות שגורמות לנזק בלתי הפיך וכרוכות בסבל רב ובהרעה משמעותית באיכות החיים.

יחד עם זאת, נמצא כי הפסקה של לפחות שנה בעישון אכן מובילה להקלה בתסמינים, ומעבר לכך הנזקים הנלווים לעישון עצמו אינם ממשיכים להצטבר.

בנוסף, מעשנים רבים עדיין לא הגיעו למצב של פגיעה בלתי הפיכה ברקמת הריאות.

מאחר שמדובר באיבר המסוגל לנקות ולתקן את עצמו, הפסקת עישון בהחלט מובילה לשיפור במצבו ואף להגעה לרמה תקינה לאחר מספר שנים.

בעיות בריאות נוספות ושיקומן

כאמור, עישון כרוך בסדרה ארוכה של מחלות ופגיעות, ואילו הפסקת העישון תורמת רבות לתהליכי השיקום:

  • מחלת הסרטן – מחקרים רבים כבר הצביעו על קשר ישיר בין עישון לבין מחלות סרטן, כגון ריאה, ושט וראש-צוואר. מאידך, נמצא כי הפסקת עישון מפחיתה באופן מהותי את הסיכון ללקות בסרטן, וגם את הסיכון ללקות בסרטן נוסף אם אחד כבר התפשט בגוף. לגבי סרטן הריאה חשוב לציין, כי מעשנים שנגמלו עדיין מצויים ברמת סיכון גבוהה יחסית ללא מעשנים, אך רמת הסיכון פוחתת באופן משמעותי כעבר מספר שנים של גמילה.
  • מחלות בכלי הדם ובלב – עישון סיגריות מחדיר לגוף חומרים התורמים להיווצרות דלקות בדופנים של כלי דם, ומכאן להצרה וחסימה שלהם. כתוצאה מכך גובר מאוד הסיכוי ללקות בהתקף לב ובשבץ מוחי, ונפגעת אספקת הדם לאיברים. מאידך, הפסקת העישון תורמת להתנקות הדרגתית של כלי הדם, ולמשל נמצא כי לאחר מספר שנים מגיעים נגמלים לרמת סיכון שבץ מוחי הזהה ללא מעשנים.
  • תרומות נוספות – מעבר לאמור לעיל, נמצא כי הפסקת עישון מובילה לשיפור במצב הרוח ולירידה ברמות המתח, לשיפור בתיאבון, להקטנת סיבוכי היריון, ולהפחתת הסיכון לאוסטיאופורוזיס וכיבים פפטיים. זאת בנוסף על שיפורים מהותיים בכל היבטי החיים, כדוגמת הפחתת ריח רע, הגברת האנרגיה והנאה מטעמים וריחות.
9933*
נתקשר ונסביר איך השיטה תעזור לך 2 שאלות ואנחנו איתך
גמילה מעישוןגמילה מפחמימות