כל היתרונות שיש להפסקת עישון להציע

 

יתרונות בריאותיים בהפסקת עישון

מסקרים שנערכו לאחרונה על ידי משרד הבריאות עולה, כי כ- 20% מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל מעשנים באופן קבוע. לאור ההשלכות הבריאותיות הכרוכות בעישון משקיע המשרד מאמצים ומשאבים מרובים בהקטנת מספר המעשנים, ומצטרף בכך למכונים פרטיים רבים המציעים שיטות שונות לגמילה. אכן, לא מעט ישראלים שמעשנים מחפשים מוצא מן ההרגל המזיק, והצדק עימם. מעבר להוצאות הגבוהות שמעיקות על התקציב המשפחתי, להפסקת עישון יש מספר יתרונות בריאותיים ואף נפשיים שאין להקל בהם ראש.

יתרונות בריאותיים בטווח הקצר

למעשה, הפסקת עישון נותנת אותות חיוביים בגוף כבר בשעות הראשונות ובשבועות הקרובים. לדוגמא, מספר שעות לאחר שמפסיקים לעשן יורדות רמות ה- CO והניקוטין למחצית מערכיהן הקודמים, מה שמתבטא בשיפור מיידי ביכולת קליטת החמצן בדם ולשיפור במחזורו בגוף. כמו כן, ביומיים שלאחר ההפסקה כבר חשים מרבית המעשנים שיפור מהותי בחוש הריח והטעם, אשר נפגמו עקב החומרים המצויים בסיגריות. כעבור חודש בערך ניכר שיפור במראה העור שהופך מיושר וחיוני יותר, וכעבור חודשיים נוספים משתפרת איכות הנשימה וקיימת הפחתה בכמות השיעולים.

בריאות בטווח הארוך

כידוע, העישון נמצא קשור באופן מובהק לרשימה ארוכה של מחלות קשות ואף מסכנות חיים. על כן, הפסקת עישון מפחיתה באופן מהותי את הסיכון ללקות במחלות כדוגמת סרטן הריאות, COPD, מחלות כלי דם, מחלות לב והתקפי לב. לדוגמא, לאחר שנה של הפסקת עישון כבר יורד הסיכון להתקפי לב למחצית ביחס למעשנים, ולאחר כ-11 שנים מתקיים אותו היחס בנוגע לסרטן הריאות. יש לציין כי גם גיל הנגמל משחק תפקיד חשוב, וככל שמקדימים להפסיק כך יכולת הגוף לשקם את עצמו עולה ומפחיתה עוד יותר את הסיכון למחלות קשות. הווה אומר, שמי שמפסיק לעשן לפני שהגיע לגיל 35 נהנה מתוחלת חיים דומה למדי לזו של כלל האוכלוסייה הלא מעשנת. מלבד זאת, עישון קשור לעוד מגוון רחב של בעיות בריאות ומחלות פחות מסוכנות, אך הן בהחלט בלתי נעימות ומשפיעות על התפקוד היומיומי. מאידך, הפסקת העישון תורמת להטבתן ולשיפור מצבים בריאותיים כגון פסוריאזיס, אימפוטנציה, מחלות חניכיים, פגיעות בראייה, ובעיות בפוריות.

יתרונות פסיכולוגיים ואיכות החיים

ראשית, חלק ניכר מהיתרונות הפסיכולוגיים של הפסקת עישון קשורים לתוצאות בריאותיות, כמו שיפור הכושר הגופני ויכולת לבצע פעילויות בכלל ובפחות מאמץ. השינוי הפיזי משפיע באופן מהותי על הנפש, ומתבטא בתחושת רווחה ובריאות כללית, ובגאווה על התמורה החיובית. מלבד זאת, קיימות תוצאות נוספות להפסקה כמו נשימה נקייה, התנדפות ריחות רעים מבגדים וגוף, והיעלמות כתמים מהשיניים, אשר משפיעות באופן ישיר על הדימוי העצמי וגם מפחיתות את הדחייה החברתית. נראה כי גורמים אלו ואחרים עומדים מאחורי ממצאים מדעיים, המעידים על שיפור מובהק במצב הרוח של נגמלים. <הפסקת-עישון-ושיקום-בריאותי/a href="https://www.abrahamson.co.il">הפסקת עישון ושיקום בריאותי על פי המחקרים, הפסקת עישון נמצאה קשורה לירידה משמעותית של רמות המתח, הלחץ הדיכאון והחרדה.

מתלות לעצמאות פסיכולוגית

מעשנים רבים מתקשים לדמיין את עצמם ללא הסיגריות, שאמורות להעניק להם שלווה, מנוחה ורגיעה, ולכאורה מסייעות להם בהתמודדות עם מצבים מלחיצים או מביכים. על כן, לאחר שנגמלו הם מופתעים לגלות כי חיים נקיים מעישון עשויים להיות מהנים, נוחים ושלווים בהרבה ללא התלות שפיתחו בסיגריות. בתוך כך, הם מגלים כי ביכולתם להתמודד עם האתגרים ללא סיוע חיצוני, ומכאן את הכוחות הפנימיים שטמונים בהם. עצם ההצלחה בהשארת הסיגריות מאחור מלווה בחדווה ובהשבת תחושת העצמאות והמסוגלות, אשר מתבטאת בהמשך גם במישורי חיים חברתיים ותעסוקתיים. למעשה, אחד הגורמים המרכזיים שמקשים על גמילה הוא פחד, כאילו בלי הסיגריות לא יצליח האדם לתפקד, בעוד הקונפליקט נעוץ בידיעה שמדובר בהרגל מזיק המקצר את החיים. יחד עם זאת, לא מעט מעשנים מגלים כי אותו פחד שמשל ושלט בהם היה בלתי רציונאלי, ולמעשה ההפסקה הייתה קלה מששיערו. עצם המעבר מעמדה נשלטת לעמדה שולטת הוא שעומד בבסיס הניצחון על הסיגריות, ובמרכז האפקטים הפסיכולוגיים החיוביים הכרוכים בו.


שתף
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
צרו איתנו קשר


רשימת הסניפים שלנו
* עין ורד​ * תל אביב * ראשון לציון * הרצליה * ירושלים * חיפה * באר שבע * אילת