smoking-side-effects-400x400.jpg

 המחשבה להפסיק לעשן תחלוף במוחם של רוב המעשנים לפחות פעם אחת בחייהם. אבל בין המחשבה על הפסקת עישון לבין יישום של הפסקת עישון לצמיתות עוברת דרך בה המעשן צריך לעבור תהליך פנימי אישי של הבשלה. העובדות בשטח הן, שלמרות כל הפרסומות המפחידות, האזהרות המוצגות על גבי חפיסות הסיגריה עצמן וניסיונות השכנוע של בני משפחה וחברים מודאגים – הפסקת עישון לצמיתות תתרחש רק כאשר המעשן יגיע מתוך עצמו לרצון להפסיק לעשן.

שינוי בתפיסה האישית והחברתית לגבי עישון

בשנים האחרונות, המודעות לנזקי העישון גדלה באופן משמעותי ובעקבותיה התחולל שינוי תפיסתי-חברתי מהפכני ביחס שלנו כחברה אל העישון. אם בעבר היה העישון פופולארי, נחשב לאופנתי וסקסי והיה מקובל בכל מקום – בחדרי המתנה, במשרדים, בבתי קפה ומסעדות, וברחובות – אז כיום העישון הנו מוקצה מחמת מיאוס ברוב המקומות הציבוריים. קיימת אכיפה של חוקים האוסרים על עישון במקומות רבים ומי שעובר עליהם ופועל שלא לפי החוק – נענש. כך גם לגביי השלכת בדלים – זיהום סביבתי נגזר.

מעבר לחוקים היבשים הנוגעים לעישון במרחבים ציבוריים, התחולל שינוי אדיר, גם מבחינה פרטנית, בתפיסה של אנשים את העישון. האינטרנט שנכנס אל חיינו ביתר שאת והשימוש בו הפך לטבע שני עבור הרוב הגדול של האנשים, חשף עבור קהל המשתמשים מקורות מידע שבעבר לא היו נגישים לכולם. בד בבד עם המודעות הגדלה לגבי הנזקים של העישון ולעומתם הדברים הטובים שקורים לגוף בהפסקת עישון לצמיתות – התחזקה גם המודעות לגבי היתרונות של אורח חיים בריא; הנהגת תזונה נכונה וקרובה לטבע ככל שניתן, הימנעות מחשיפה לגורמים מזיקים כגון זיהום אוויר, חשיפה בלתי מוגנת לשמש, ועוד. הקשר של אורח חיים בריא עם הפסקת עישון לצמיתות רק הלך והתהדק ככל שניתן היה למצוא בקלות רבה יותר מחקרים ומאמרי דעה בנושא, הזמינים לכל דורש. הייתה לכך השפעה רבה על הירידה בפופולריות של העישון וההפחתה במספר המעשנים.

ההתמכרות לעישון – בין ההתמכרויות הקשות

הרצון להפסיק לעשן מתעורר אצל מעשנים רבים,  אך אין זה אומר בהכרח כי הם יפסיקו לעשן בקלות. הפסקת עישון לצמיתות היא הליך שלא פשוט לעבור לבד. למעשה, רק כ-5% מן המעשנים יצליחו להפסיק לעשן לצמיתות בכוחות עצמם. למה זה כל כך קשה? בגלל שההתמכרות לעישון היא התמכרות קשה מאוד. בפן הפיזיולוגי, הניקוטין הוא חומר ממכר ביותר. לשם השוואה, משוות ההתמכרות אליו להתמכרות לסמים קשים דוגמת הרואין. מעבר לפן הפיזיולוגי, קיים גם אספקט נפשי-פסיכולוגי: המכורים לעישון מכורים אליו גם ברמה רגשית. המעשנים למעשה מכורים גם להרגלים הקשורים בעישון, שככל שחולפות השנים נצרבים אל חייהם והופכים לאוטומטיים עבורם; סיגריה עם הקפה של הבוקר, הפסקת סיגריה בעבודה, סיגריה כשכועסים, כשעצובים, כשלחוצים. סיגריה בליווי משקה חריף בבילוי עם חברים. מן ההרגלים הללו קשה מאוד להתנתק, וללא הרגלים חיוביים חלופיים קשה למעשנים להגיע להפסקת עישון לצמיתות והרבה מהם נשברים וחוזרים אל הסיגריה.

פחד מפניי הפסקת עישון

הפסקת עישון לבד אפשרית אך לא פשוטה. מי שאינו מצליח להיגמל וחוזר לעשן לאחר הפסקה של פרק זמן מסוים, פעמים רבות יתבייש להצהיר כי הוא מעוניין לנסות שוב, מהפחד להיכשל בשנית. חבל שכך, שכן קיימים היום מגוון של פתרונות שנועדו לסייע למי שאינו מצליח להיגמל מעישון בכוחות עצמו. לעיתים גם הפחד מפניי תסמיני גמילה מעישון ותופעות לוואי משמש כרועץ בין המעשן לבין הגמילה. חשוב להבהיר ולהדגיש – תופעות הלוואי של הגמילה הן זמניות, לא כולם סובלים מאותן תופעות או מכל התופעות. הן חולפות כאשר הגוף מתרגל אל היעדר הניקוטין וניתן, בסיוע, תמיכה והדרכה נכונים, להקל עליהן משמעותית ואפילו לנתב את אורח החיים החדש בעקבות הגמילה, אל מחוזות חיוביים שטרם הכרתם.

הפסקת עישון לצמיתות – איך עושים את זה

אז איך אפשר להפסיק לעשן לתמיד? הפסקת עישון לצמיתות בהחלט אפשרית, אם מבצעים אותה כהלכה. ראשית, אם ניסיתם לבד ולא הצלחתם – אל תאמרו נואש! הדבר הגרוע ביותר שתוכלו לעשות, הוא להתייאש. עדיף להיכשל ולהמשיך לנסות, מאשר להרים ידיים ולוותר על האפשרות להצליח אי-פעם. אם לא הולך לכם לבד – פנו לעזרה.
כאשר מעשן מלווה במערך תמיכה וייעוץ חזקים, הוא לא עובר את התהליך לבד, ויש לו סיכויים רבים יותר להצליח. בנוסף, חשוב מאוד לבקש מהסובבים אתכם להתחשב בכם ולעודד אתכם. תמיכה מבית תחזק אתכם.
כפי שציינו, בגמילה מעישון, מעבר לגמילה הפיזית, ישנה גמילה גם מההרגלים הקשורים בעישון. כאשר אתם בשלב הגמילה, רצוי מאוד לסייע לתהליך בכך שתאמצו לכם הרגלים בריאים חדשים. יותר קל להחליף הרגל רע בהרגל טוב מאשר לנסות להעלים אותו.

1. אמצו תחביב חדש, ואם אפשר, רצוי שיהיה קשור בפעילות גופנית. פעילות גופנית מתונה, בהתאם למצבכם הבריאותי, תוסיף לכם יתרונות רבים הן מבחינה גופנית והן מבחינה נפשית. פעילות גופנית משפיעה על החלקים במוח שאחראים להרגשת ההנאה אצל האדם, ויש לה היכולת לשפר את מצב הרוח וההרגשה הכללית. מהבחינה הגופנית, פעילות גופנית מתונה ומותאמת ליכולתכם תסייע בשמירה על משקל תקין ועל מצב גופני טוב.
יוגה, פילטיס, הליכה באוויר הפתוח, רכיבה על אופניים, שחייה, ריקוד. בחרו פעילות מהנה עבורכם, כזו שתוכלו להתמיד בה.

2. הקפידו על תזונה נכונה – אם בא לכם לנשנש, נשנשו מקלוני ירקות. הפחד מפניי השמנה בעקבות הפסקת עישון קיים אצל מעשנים רבים, והוא ברובו מוטעה. נכון, תתכן עלייה של בין 2-3 קילוגרמים לאחר הפסקת עישון, בשל היעדר הניקוטין מן הגוף. אך הגוף מתאזן כעבור מספר שבועות וחוזר למשקלו התקין. אם אתם מנהיגים אורח חיים תזונתי נכון – אין כל סיבה לעלות במשקל באופן דראסטי. השמנה מתרחשת כאשר אוכלים ללא בקרה או הגבלה. אם אתם מרגישים צורך לנשנש – דאגו למלאי של נשנושים בריאים זמינים. חתכו פירות, ירקות, קחו אתכם חטיפים בריאים בתיק.

3. שתו מים! המים חשובים ביותר לגופינו. לאדם בתהליך גמילה, שתייה מספקת של מים חשובה גם לתהליך ניקוי הפסולת ושאריות הניקוטין מן הגוף. בכדי לחשב כמה מים עליכם לשתות ביום, תוכלו להשתמש במחשבונים של צריכת מים מומלצת, הקיימים ברשת.


שתף
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
צרו איתנו קשר


רשימת הסניפים שלנו
* עין ורד​ * תל אביב * ראשון לציון * הרצליה * ירושלים * חיפה * באר שבע * אילת