Succes.jpg

הפסקת עישון מביאה לשינויים גופניים ונפשיים חיוביים ועלייה באיכות החיים של הנגמל ובאיכות החיים של סביבתו הקרובה. כל מעשן אוהב לעשן – זוהי מהותה של התמכרות. המודעות לנזקי העישון צמחה מאוד לאורך השנים האחרונות, ועם בעבר עישון נחשב ל"אופנתי" אז כיום הוא מוקצה מחמת מיאוס ברוב המקומות הציבוריים ועל ידי חתך אוכלוסייה הולך ומתרחב, שמסרב להיכנע לנזקי העישון הפסיבי. לנזקים רוב האנשים כבר מודעים – אבל מה בנוגע לדברים הטובים שקורים בעקבות הפסקת עישון? את המאמר הבא ישמח לקרוא כל מי שמעוניין בהפסקת עישון ועדיין מתלבט. אין ספק שלגוף קורים הרבה דברים טובים במהלך הפסקת עישון, שכדאי לדעת מהם:

הפסקת עישון משחררת אותנו מהתלות בסיגריה

כשמעשן מחליט להפסיק לעשן הוא נפרד מן התלות בסיגריה ולמעשה מקבל את עצמאותו בחזרה. כבר אין משהו ששולט בנו וכל הזמן נמצא מודחק בתודעה, כבר אין המתנה מהפסקה להפסקה בשביל לעשן, כבר אין סבל בהימצאות שמקום שלא ניתן לעשן בו דוגמת מטוס, הרצאה ארוכה ועוד. הפסקת עישון גורמת לנו להיות נוכחים, וללא הפרעות.

אחרי 20 דקות של הפסקת עישון

קשה להאמין, אבל אנחנו יכולים לראות את התחלתו של השינוי כבר לאחר 20 דקות. כמובן שזהו פרק זמן קצר וטרם ניתן להרגיש בפועל שינויים רפואיים ופיזיולוגיים משמעותיים, אך כבר לאחר 20 דקות הדם וקצב פעימות הלב יורדים לנורמה.

8 שעות בהפסקת לעשן

רמת חד תחמוצת הפחמן בדם יורדת לנורמה. רמת החמצן בדם עולה לנורמה.

24 שעות של הפסקת עישון

איום מידי על הלב חולף ועמו פוחתים הסיכונים לחלות במחלות הקשורות לתפקוד הלב, שכן עישון סיגריות הוא גורם סיכון משמעותי ביותר למחלות לב, וכאשר אנו מפסיקים לעשן אנו מגדילים את הסיכויים להימנע מהן.

27 שעות מרגע הפסקת העישון

תתרחש הרפיית סמפונות אשר מפשרת שיפור בנשימה. גם כאן תחול תנודה חיובית בתחושה הכללית שכן הנשימה משפיעה על ההרגשה הכללית – כאשר לא נושמים היטב יש לכך השלכה על התחושה הכוללת שלנו. (תוך שני שבועות- תחול הקלה משמעותית בשיעול).

48 שעות אחרי הפסקת עישון

עצבי הטעם והריח חוזרים לתפקד. שיפור בחוש הטעם וחוש הריח יכול להוביל לשינוי נגזר במצב הרוח. פתאום מריחים את הפרחים, טעם המזון מורגש יותר, אין צורך להשתמש בתבלינים רבים בכדיי לגרות את בלוטות הטעם.

72 שעות לאחר הפסקת עישון

לאחר 72 שעות למן הפסקת העישון, מרבית הניקוטין מתפנה ממערכת העצבים. כאן למעשה, עברו שלושת הימים הקריטיים בהם הגוף מתנקה מן הניקוטין שבגוף.

חודש 1 לאחר הפסקת עישון

יחול שיפור של כ-30% בתפקודי הריאות.

לאחר 3 חודשי הפסקת עישון

יחול שיפור בזרימת הדם  בגוף וכמו כן ביכולת ההחלמה של רקמות מה שמאפשר לעבור ניתוחים, שכן עישון עשוי לגרום לסיבוכים שונים אצל המנותח, בניהם חוסר תקינות של רמת החמצן בדם, פגיעה בכושר ההחלמה של רקמות והגברת קרישיות הדם. לאחר 3 חודשים של הפסקת עישון, קל יותר ללכת.

9 חודשים בלי עישון

כשעברו 9 חודשים ללא עישון אפשר לשים לב להפחתה ניכרת בעייפות ותחושת רעננות כללית גדולה יותר. פחות נפילות "עייפות" לאורך היום. נשים לב גם להפחתה ניכרת בשיעול, בגודש בסינוסים ובקוצר הנשימה. הפחתה ניכרת בעייפות. צמיחה מחדש של הציליה בריאות תאפשר טיפול יעיל של הגוף בכיח, הגנה מזיהומים וניקוי הריאות.

הפסקת עישון – שנה ולמעלה מכך

אחרי 5 שנים ירד משמעותית הסיכון לחלות בסרטן הריאה.
11 שנים ללא עישון – התאים הפרה סרטניים יתחלפו בתאים בריאים.
עד 15 שנים לאחר הפסקת עישון – יורד הסיכון לחלות בסרטן הלוע, הושט, הגרון, שלפוחית השתן והלבלב.
אחרי 16 שנים – הסיכון לחלות בסרטן הריאה יורד עד משתווה לזה של אדם שלא עישן כלל.

אתם יכולים לראות שלמרות החשש מפני תסמיני גמילה מעישון יש לכם את כל הסיבות, פיזיות ונפשיות, לרצות להפסיק לעשן. לגוף קורים הרבה דברים טובים בעקבות הגמילה מעישון וממשיכים לקרות עוד הרבה אחרי שאחרון תסמיני הגמילה נעלם. ההחלטה להפסיק לעשן היא החלטה שלוקחים 


שתף
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
צרו איתנו קשר


רשימת הסניפים שלנו
* עין ורד​ * תל אביב * ראשון לציון * הרצליה * ירושלים * חיפה * באר שבע * אילת